OBLOTY GOŁĘBI MŁODYCH

Zbliża się okres, gdy młódki pierwszego lęgu zaczynają wprawiać się w locie.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych pupili i jak możemy im zapobiec?
Artykuł ten chciałbym specjalnie skierować do hodowców początkujących, aby uniknęli błędów, które sam popełniłem.

Rzecz podstawowa, jaką musimy zapewnić gołębiom młodym to przynajmniej jeden przedział w gołębniku (idealnym rozwiązaniem jest osoby przedział dla każdego lęgu, ale nie zawsze można to zrealizować), bądź oddzielny gołębnik tylko na gołębie młode.
Nie ma na to alternatywy i to chciałbym zaznaczyć - Nie ma większego stresu dla młódka jak ciągłe przepędzanie po gołębniku przez gołębie stare, dziobanie, odpędzanie od karmy i wody.


Jak przygotować gołębnik dla gołębi młodych?

Bardzo prosto, wystarczy, aby każdy miał swoje siodełko, aby był dla wszystkich łatwy dostęp do karmy i wody.
Warto, aby w pierwszych dniach po przeniesieniu obok poidełka postawić rynienką z wodą. Zaobserwowałem, że młódkom trudniej jest trafić do wody niż do karmy a na pewno pierwsze dni bez rodziców są obarczone stresem.
Wylot od strony gołębnika winien posiadać szeroką deskę, aby gołębie przy wchodzeniu i wychodzeniu nie przepychały się i nie płoszyły.
Na zewnątrz wystarczy tradycyjny wylot na wzór wylotu belgijskiego.


Jak oblatywać?

Młódki zabieramy od rodziców, gdy mają około 4 tygodni (gdy są już zaszczepione).
Moim zdaniem młódki przez 2-3 dni powinny oswoić się z nowym miejscem zamieszkania, bez otwierania wylotu, poobserwować świat na zewnątrz poprzez wylot, ale zbytecznym wydaje mi się trzymanie młódków na dachu pod różnego rodzaju kratami. Możliwość przebywania wewnątrz wylotu powinna wystarczyć, aby gołąb po wyfrunięciu na dach wiedział jak ma trafić z powrotem do gołębnika. Gołębie mają dobrą pamięć, a mówimy przecież o gołębiach pocztowych, które ta cecha powinna właśnie charakteryzować.
Niezmiernie ważne jest, aby gołębi młodych nie wypuścić po raz pierwszy zbyt późno, gdy są na tyle silne, że od razu zrywają się do lotu. Istnieje wtedy ogromne niebezpieczeństwo ich utraty, gdyż po prostu nie znając jeszcze okolicy „z lotu ptaka” zaginą.
Przed oblotem młodych zawsze wypuszczamy najpierw stare ptaki. Z reguły jest tak, że gołębie stare po wypuszczeniu od razu zrywają się do lotu i po prostu muszą się wylatać, czasami trwa to nawet godzinę. Młódki nie są przygotowane na takie fajerwerki i mogą zostać gdzieś zgubione, złączyć się z innym stadem bądź opaść z sił i pozostać na obcym gołębniku.
Dopóki młode nie zmężnieją na tyle, aby wytrzymały oblot na równi ze starymi, dopóty zawsze najpierw wypuszczamy stare aby się wylatały a później młode.
Kiedy nie można oblatywać? Absolutnie nie wypuszczamy gołębi młodych, gdy wokół gołębnika może je coś wypłoszyć. Np. dzieci grające w piłkę, uroczystość rodzinna z grillem, w dni, kiedy występują tzw. szarugi wiosenne (nagle nadchodzące chmury z bardzo intensywnymi opadami śniegu), w dni kiedy odbywają się loty.


Zachowania gołębi młodych

Gołębie młode mają to do siebie, że czasami bardzo nas zaskakują swoim zachowaniem.
1. Do najczęstszych ekscesów zaliczyć można tzw. loty „w siną dal”. Nie wiadomo, z jakich przyczyn gołąb zrywa się i znika nam z oczu. Niejednokrotnie robi to kilka sztuk jednocześnie. Czasem wracają, najczęściej na drugi dzień a czasem giną bezpowrotnie,
2. Nocowanie na drzewie lub dachu innym niż gołębnik, też zdarzają się dosyć często,
3. Latanie wokół gołębnika do późnego wieczora a potem problem z trafieniem do wejścia i w efekcie nocowanie na gołębniku

Trudno jest wytłumaczyć opisane powyżej zachowania, a chyba najtrudniej to pierwsze.
Wiem, że praktycznie każdy traci gołębie młode wokół gołębnika. Tzw. „loty w siną dal” są najbardziej bolesne, bo robią tą z reguły młode, z którymi wiążemy duże nadzieje.
Za przykład mogę podać przybłąkanego młódka, który wszedł do gołębnika w 2005 a był z Lubelskiego jak wskazywała obrączka. Skontaktowałem się telefonicznie z oddziałem i dowiedziałem się, że to był właśnie taki przypadek. Aż nie wierzyłem, że gołąb, który jeszcze popiskiwał mógł przelecieć ponad 200 kilometrów. Wszedł do gołębnika i dalej zachowywał się tak jakby się tu urodził, nigdy nie uciekał. Co więcej był jako młódek dany na dwa loty, jako dorosła samica również i jest u mnie do dziś.
Ciekawostką jest jednak fakt, że młode po tej samicy a miałem je w ubiegłym roku 4 odziedziczyły coś z negatywnego zachowania. Dwa zginęły odlatując nie wiadomo gdzie. Dwa następne przez kilka dni nocowały na dachu domu mimo, iż w ciągu dnia wchodziły do gołębnika.


Loty treningowe

W połowie lipca możemy zacząć oswajać gołębie z koszowaniem. Jestem zwolennikiem delikatnego postępowania, gdyż młódki w pierwszym roku są chimeryczne i trudno ocenić ich prawdziwą wartość w przyszłości.
Pierwsze koszowanie na krótką odległość do 2-3 km oraz drugie na 10 km przeprowadzam z przewodnikiem aczkolwiek różne są, co do tego teorie i tak naprawdę każdy hodowca wypracowuje własną metodę.
Trzeci trening na dystansie 20 km młode lecą już same. Na tydzień przed lotami konkursowymi młode muszą pokonać dystans 40-60km.
W treningach i lotach młodych nie jest najważniejszy czas przylotu. Wiele dobrych gołębi z krótkich treningów wraca długo nieraz na drugi dzień a na dalsze odległości zaczynają nas pozytywnie zaskakiwać.


Hodowla gołębi przynosi wiele niespodzianek, również rozczarowań, ale właśnie dlatego, że nic nie możemy do końca przewidzieć hobby nasze jest tak zajmujące.
Pisząc o zachowaniu gołębi młodych chciałbym zwrócić uwagę, szczególnie młodym hodowcom, jak ważne jest umiejętne prowadzenie młódków i jak wiele możemy zyskać w przyszłości, gdy nie zaniedbamy tego etapu.


Pozdrawiam, Tomek.


Napisane przez zloty dnia 05.04.2007 21:33:27 · 26 komentarzy · 44584 czytań · Drukuj

Komentarze

#21 | slaweczek87 dnia 30.01.2009 17:36:47
fajny artykul byle takich wiecej
#22 | perek20 dnia 14.04.2009 17:13:16
Mam pytanie co robić aby gołębie mi nie uciekały. Zawsze kiedy je wypuszcze to latają nie wiadomo gdzie.
#23 | dawid nowak dnia 24.06.2009 14:53:28
super komentarz czytajac go duzo sie nauczylem
okok
#24 | MARO67 dnia 22.08.2009 08:02:38
moje młode gdy wypuszczam je o 6-tej rano zaczynają odlatywać na dwie lub trzy godz. gdy wypuszczam je popołudniu szesnasta- siedemnasta ,latają wtedy krócej i się nie gubią .W tym roku koło domu zgubiłem tylko trzy z 70-ciu. a wcześniej bywało że nawet 10-15 młodych
#25 | kamil0330 dnia 30.09.2009 21:30:14
ciekawy artykulSmile
#26 | Ryszard Koch dnia 30.09.2012 03:24:08
wiecej tak dobrych opisow o obolotach mlodych ja sam mialem tez takie problemy

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 46% [6 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 8% [1 głos]
Dobre Dobre 31% [4 głosy]
Średnie Średnie 15% [2 głosy]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Zobacz także:

 • 01.04.2016
  Znajomi z portalu - stas61
  Kolega Stanisław Biesek jest kolejną osobą, którą chciałem przedstawić na łamach naszego portalu. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Użytkownikiem stas61.
 • 21.03.2016
  Znajomi z portalu - adi35baj
  W dzisiejszym wywiadzie przedstawię hodowlę naszego Użytkownika Adriana Bajtka (adi35baj). Kolega ten zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Zapraszam do krótkiej lektury.
 • 21.02.2016
  Wizyta u Grzegorza Szczoczarza (Grzegorz0294)
  Cztery tygodnie temu zostałem zaproszony do kolegi Grzegorza Szczoczarza w celu wykonania zdjęć. Miałem więc okazję bliżej poznać jego osobę oraz hodowlę gołębi pocztowych.
 • 13.05.2014
  Znajomi z portalu - kuba92
  Weteran naszego portalu Jakub Piecha.
 • 17.04.2014
  Znajomi z portalu - piotr154
  Olimpijczyk... mówi wam to coś? Taką właśnie ksywkę na chacie posiada nasz kolega z którym przeprowadzę dzisiejszy wywiad mowa o użytkowniku - piotr154.
 • 06.04.2014
  Znajomi z portalu - Szymon_0418
  Stolarz, hodowca i dobry kolega. O kim mowa? Oczywiście o użytkowniku o nicku Szymon_0418. Dzisiaj przeprowadzę z nim wywiad! Zaczynajmy...

Proszę nie blokuj reklam. Wyśietlane w tym miejscu reklamy nie mają inwazyjnej formy i nie utrudniają Ci poruszania się po stronie. Środki z reklam pozwalają utrzymywać stronę i pomagaja w jej dalszym rozwoju. Dziękuję

Katalog Produktów

Kurier
Firma Irbapol

Preparaty dla gołębi - Hodowla
preparat mineralno-ziołowo-witaminowy
Zobacz więcej

MULTI Forma - Wytrzymałość na loty długie, średnie i maraton
Firma HapLabs

Preparaty dla gołębi - Loty
Specjalistyczny preparat przed lotem powyżej 350 km. Stanowi kompletny zestaw składników uzupełniających karmę.
Zobacz więcej

Przeglądaj cały Katalog Produktów


Ostatnio Online

Użytkowników online: 0
Statystyka

Gości online: 7
Łącznie użytkowników: 11,148
Najnowszy użytkownik: ryba1999
Strona istnieje 3564 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 99 razy
Dzisiaj zalogowało się 0 użytkowników

Skąd jesteśmy?

99,826,760 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.19 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2016 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.