Portal Złote Skrzydło
OBLOTY GOŁĘBI MŁODYCH

Zbliża się okres, gdy młódki pierwszego lęgu zaczynają wprawiać się w locie.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych pupili i jak możemy im zapobiec?
Artykuł ten chciałbym specjalnie skierować do hodowców początkujących, aby uniknęli błędów, które sam popełniłem.

Rzecz podstawowa, jaką musimy zapewnić gołębiom młodym to przynajmniej jeden przedział w gołębniku (idealnym rozwiązaniem jest osoby przedział dla każdego lęgu, ale nie zawsze można to zrealizować), bądź oddzielny gołębnik tylko na gołębie młode.
Nie ma na to alternatywy i to chciałbym zaznaczyć - Nie ma większego stresu dla młódka jak ciągłe przepędzanie po gołębniku przez gołębie stare, dziobanie, odpędzanie od karmy i wody.


Jak przygotować gołębnik dla gołębi młodych?

Bardzo prosto, wystarczy, aby każdy miał swoje siodełko, aby był dla wszystkich łatwy dostęp do karmy i wody.
Warto, aby w pierwszych dniach po przeniesieniu obok poidełka postawić rynienką z wodą. Zaobserwowałem, że młódkom trudniej jest trafić do wody niż do karmy a na pewno pierwsze dni bez rodziców są obarczone stresem.
Wylot od strony gołębnika winien posiadać szeroką deskę, aby gołębie przy wchodzeniu i wychodzeniu nie przepychały się i nie płoszyły.
Na zewnątrz wystarczy tradycyjny wylot na wzór wylotu belgijskiego.


Jak oblatywać?

Młódki zabieramy od rodziców, gdy mają około 4 tygodni (gdy są już zaszczepione).
Moim zdaniem młódki przez 2-3 dni powinny oswoić się z nowym miejscem zamieszkania, bez otwierania wylotu, poobserwować świat na zewnątrz poprzez wylot, ale zbytecznym wydaje mi się trzymanie młódków na dachu pod różnego rodzaju kratami. Możliwość przebywania wewnątrz wylotu powinna wystarczyć, aby gołąb po wyfrunięciu na dach wiedział jak ma trafić z powrotem do gołębnika. Gołębie mają dobrą pamięć, a mówimy przecież o gołębiach pocztowych, które ta cecha powinna właśnie charakteryzować.
Niezmiernie ważne jest, aby gołębi młodych nie wypuścić po raz pierwszy zbyt późno, gdy są na tyle silne, że od razu zrywają się do lotu. Istnieje wtedy ogromne niebezpieczeństwo ich utraty, gdyż po prostu nie znając jeszcze okolicy „z lotu ptaka” zaginą.
Przed oblotem młodych zawsze wypuszczamy najpierw stare ptaki. Z reguły jest tak, że gołębie stare po wypuszczeniu od razu zrywają się do lotu i po prostu muszą się wylatać, czasami trwa to nawet godzinę. Młódki nie są przygotowane na takie fajerwerki i mogą zostać gdzieś zgubione, złączyć się z innym stadem bądź opaść z sił i pozostać na obcym gołębniku.
Dopóki młode nie zmężnieją na tyle, aby wytrzymały oblot na równi ze starymi, dopóty zawsze najpierw wypuszczamy stare aby się wylatały a później młode.
Kiedy nie można oblatywać? Absolutnie nie wypuszczamy gołębi młodych, gdy wokół gołębnika może je coś wypłoszyć. Np. dzieci grające w piłkę, uroczystość rodzinna z grillem, w dni, kiedy występują tzw. szarugi wiosenne (nagle nadchodzące chmury z bardzo intensywnymi opadami śniegu), w dni kiedy odbywają się loty.


Zachowania gołębi młodych

Gołębie młode mają to do siebie, że czasami bardzo nas zaskakują swoim zachowaniem.
1. Do najczęstszych ekscesów zaliczyć można tzw. loty „w siną dal”. Nie wiadomo, z jakich przyczyn gołąb zrywa się i znika nam z oczu. Niejednokrotnie robi to kilka sztuk jednocześnie. Czasem wracają, najczęściej na drugi dzień a czasem giną bezpowrotnie,
2. Nocowanie na drzewie lub dachu innym niż gołębnik, też zdarzają się dosyć często,
3. Latanie wokół gołębnika do późnego wieczora a potem problem z trafieniem do wejścia i w efekcie nocowanie na gołębniku

Trudno jest wytłumaczyć opisane powyżej zachowania, a chyba najtrudniej to pierwsze.
Wiem, że praktycznie każdy traci gołębie młode wokół gołębnika. Tzw. „loty w siną dal” są najbardziej bolesne, bo robią tą z reguły młode, z którymi wiążemy duże nadzieje.
Za przykład mogę podać przybłąkanego młódka, który wszedł do gołębnika w 2005 a był z Lubelskiego jak wskazywała obrączka. Skontaktowałem się telefonicznie z oddziałem i dowiedziałem się, że to był właśnie taki przypadek. Aż nie wierzyłem, że gołąb, który jeszcze popiskiwał mógł przelecieć ponad 200 kilometrów. Wszedł do gołębnika i dalej zachowywał się tak jakby się tu urodził, nigdy nie uciekał. Co więcej był jako młódek dany na dwa loty, jako dorosła samica również i jest u mnie do dziś.
Ciekawostką jest jednak fakt, że młode po tej samicy a miałem je w ubiegłym roku 4 odziedziczyły coś z negatywnego zachowania. Dwa zginęły odlatując nie wiadomo gdzie. Dwa następne przez kilka dni nocowały na dachu domu mimo, iż w ciągu dnia wchodziły do gołębnika.


Loty treningowe

W połowie lipca możemy zacząć oswajać gołębie z koszowaniem. Jestem zwolennikiem delikatnego postępowania, gdyż młódki w pierwszym roku są chimeryczne i trudno ocenić ich prawdziwą wartość w przyszłości.
Pierwsze koszowanie na krótką odległość do 2-3 km oraz drugie na 10 km przeprowadzam z przewodnikiem aczkolwiek różne są, co do tego teorie i tak naprawdę każdy hodowca wypracowuje własną metodę.
Trzeci trening na dystansie 20 km młode lecą już same. Na tydzień przed lotami konkursowymi młode muszą pokonać dystans 40-60km.
W treningach i lotach młodych nie jest najważniejszy czas przylotu. Wiele dobrych gołębi z krótkich treningów wraca długo nieraz na drugi dzień a na dalsze odległości zaczynają nas pozytywnie zaskakiwać.


Hodowla gołębi przynosi wiele niespodzianek, również rozczarowań, ale właśnie dlatego, że nic nie możemy do końca przewidzieć hobby nasze jest tak zajmujące.
Pisząc o zachowaniu gołębi młodych chciałbym zwrócić uwagę, szczególnie młodym hodowcom, jak ważne jest umiejętne prowadzenie młódków i jak wiele możemy zyskać w przyszłości, gdy nie zaniedbamy tego etapu.


Pozdrawiam, Tomek.


Napisał: zloty, 05 kwi 2007 52836 wyświetleń

Oceny

3.85

13 głosujących
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne!
46%
Bardzo dobre
8%
Dobre
31%
Średnie
15%
Słabe
0%

Komentarze

397
#16 | Przemekk0273
 • 13 lut 2008 10:11:54

często miałem taką sytutacje: młódek po 3dniach w gołębniku wychodzi na dach, zrywa się po czym nie może usiąść na dachu i tuła się po pobliskich drzewach najczęściej giną z głodu lub z winy jastrzębiaSad

575
#17 | Pstry1991
 • 07 maj 2008 17:09:33

ja niemam problemu z mlodymi nie plosze ich ani nie wystawiam na dach same jak beda chcialy wyjda kiedy pierwszy raz pojda w powietrze wteyd juz niedaje im swobody i robie obloty 2 razy dziennie, do puki nie ida w powietrze pozwalam im sie grzac na dachu

1253
#18 | teo
 • 04 gru 2008 19:55:57

witam ja na pierwszy trening wysylam młode odrazu na 50 km grupowo Drugi i trzeci trening wypuszczam w pojedynke na 60 km . W tym roku na trzy preningi 5 lotów z 32 sztuk zgubiłem jednego młodego ;

1253
#19 | teo
 • 04 gru 2008 20:44:29

Witam ponownie . Musze wyjaśnić że w moim przypadku trening to wywożenie gołębi na pewną odległość . Treningu wokół gołębnika nie przeprowadzam .Młode wypuszczane są od 10 do 18 . Od 20 czerwca pierwszy trening i są wypuszczane raz dziennie , gzie znikają na 2 lub 3 godziny . Od tego momentu regulacja karmą

1425
#20 | wikto044
 • 21 sty 2009 12:32:51

Naprawdę ciekawy tekst ja jestem młodym chodowcą i durzo sie dowiedziałem DZ okok

1471
#21 | slaweczek87
 • 30 sty 2009 17:36:47

fajny artykul byle takich wiecej

1878
#22 | perek20
 • 14 kwi 2009 17:13:16

Mam pytanie co robić aby gołębie mi nie uciekały. Zawsze kiedy je wypuszcze to latają nie wiadomo gdzie.

2293
#23 | dawid nowak
 • 24 cze 2009 14:53:28

super komentarz czytajac go duzo sie nauczylem
okok

2724
#24 | MARO67
 • 22 sie 2009 08:02:38

moje młode gdy wypuszczam je o 6-tej rano zaczynają odlatywać na dwie lub trzy godz. gdy wypuszczam je popołudniu szesnasta- siedemnasta ,latają wtedy krócej i się nie gubią .W tym roku koło domu zgubiłem tylko trzy z 70-ciu. a wcześniej bywało że nawet 10-15 młodych

2587
#25 | kamil0330
 • 30 wrz 2009 21:30:14

ciekawy artykulSmile

7931
#26 | Ryszard Koch
 • 30 wrz 2012 03:24:08

wiecej tak dobrych opisow o obolotach mlodych ja sam mialem tez takie problemy


Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przeczytaj również...
Władysław i Piotr Kowalewscy, oddział 0354 Wrocław [film]
Władysław i Piotr Kowalewscy, oddział 0354 W...
W ostatnim czasie miałem przyjemność odwiedzić hodowlę Władysława i Piotra Kowalewskich, którzy zdobywają fenomenalne wyniki lotując w oddziale 0354 Wrocław. Zobaczycie kilka wspaniałych lotników i rozpłodowców z tej hodowli. Miłego oglądania.

27 lut 2017 14:26:26 
Znajomi z portalu - pit
Znajomi z portalu - pit
Osoby, które śledzą portal dłużej, znają użytkownika pit, który z dużym zaangażowaniem przekazuje swoją wiedzę na temat gołębi. Warto prześledzić jego wypowiedzi z wcześniejszych lat. Tym razem zapraszamy do obszernego artykułu, gdzie Piotr Knap zdradza nam swoje tajemnice.

18 lut 2017 16:39:11 
Marek i Łukasz Orłowscy, oddział 042 Mława - prezentacja hodowli [film]
Marek i Łukasz Orłowscy, oddział 042 Mława ...
Kolejna hodowla, która wyróżniła się na WG Polska to hodowla Marka i Łukasza Orłowskich z oddziału 042 Mława. Do finału dotrwało aż pięć gołębi, które w finale zdobyły kolejno 2, 21, 27, 34 i 37 miejsce.

18 lut 2017 14:26:26 
Krzysztof Węglewski, oddział 0227 Zduńska Wola - prezentacja hodowli [film]
Krzysztof Węglewski, oddział 0227 Zduńska Wo...
Jeszcze w grudniu 2016 roku miałem możliwość obejrzenia hodowli kolegi Krzysztofa Węglewskiego, który lotuje w oddziale 0227 Zduńska Wola. Hodowla ta na przestrzeni ostatnich lat osiąga wspaniałe wyniki, które są wynikiem sumiennej pracy z gołębiami.

02 lut 2017 14:26:26 
Robert Ciężczak, oddział 0238 Zakopane - prezentacja hodowli [film]
Robert Ciężczak, oddział 0238 Zakopane - pre...
Tym razem udaliśmy się w okolice Zakopanego. W miejscowości Czerwienne lotuje kolega Robert Ciężczak, który mimo młodego stażu poradził sobie z wyborem dwóch lotników na WG Polska, a jeden z nich uplasował się w czołowej piątce z lotu finałowego.

28 sty 2017 14:26:26 
Pawel Szubert, oddział 0221 Sieradz 2 - prezentacja hodowli [film]
Pawel Szubert, oddział 0221 Sieradz 2 - prezen...
Hodowla Pawła Szuberta jest kolejną hodowlą, którą chciałbym przedstawić. Gołębie z tej hodowli zdobyły między innymi tytuł II Najlepszej Drużyny WG Polska oraz 3. i 5. AS WG Polska. Zapraszam na krótki reportaż filmowy.

11 sty 2017 14:26:26 
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Hodowla 2000
Pigeon Vitality
Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 2
koral
Szymek
Statystyka

Gości online: 8
Łącznie użytkowników: 11,816
Najnowszy użytkownik: nalesnik
Strona istnieje 4314 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 14263 razy
Dzisiaj zalogowało się 60 użytkowników

Wystaw aukcję bez prowizji i opłat.

Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!


Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

                
Szybki kontakt z redakcją

119,409,882 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.05 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2018 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.