OBLOTY GOŁĘBI MŁODYCH

Zbliża się okres, gdy młódki pierwszego lęgu zaczynają wprawiać się w locie.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na naszych pupili i jak możemy im zapobiec?
Artykuł ten chciałbym specjalnie skierować do hodowców początkujących, aby uniknęli błędów, które sam popełniłem.

Rzecz podstawowa, jaką musimy zapewnić gołębiom młodym to przynajmniej jeden przedział w gołębniku (idealnym rozwiązaniem jest osoby przedział dla każdego lęgu, ale nie zawsze można to zrealizować), bądź oddzielny gołębnik tylko na gołębie młode.
Nie ma na to alternatywy i to chciałbym zaznaczyć - Nie ma większego stresu dla młódka jak ciągłe przepędzanie po gołębniku przez gołębie stare, dziobanie, odpędzanie od karmy i wody.


Jak przygotować gołębnik dla gołębi młodych?

Bardzo prosto, wystarczy, aby każdy miał swoje siodełko, aby był dla wszystkich łatwy dostęp do karmy i wody.
Warto, aby w pierwszych dniach po przeniesieniu obok poidełka postawić rynienką z wodą. Zaobserwowałem, że młódkom trudniej jest trafić do wody niż do karmy a na pewno pierwsze dni bez rodziców są obarczone stresem.
Wylot od strony gołębnika winien posiadać szeroką deskę, aby gołębie przy wchodzeniu i wychodzeniu nie przepychały się i nie płoszyły.
Na zewnątrz wystarczy tradycyjny wylot na wzór wylotu belgijskiego.


Jak oblatywać?

Młódki zabieramy od rodziców, gdy mają około 4 tygodni (gdy są już zaszczepione).
Moim zdaniem młódki przez 2-3 dni powinny oswoić się z nowym miejscem zamieszkania, bez otwierania wylotu, poobserwować świat na zewnątrz poprzez wylot, ale zbytecznym wydaje mi się trzymanie młódków na dachu pod różnego rodzaju kratami. Możliwość przebywania wewnątrz wylotu powinna wystarczyć, aby gołąb po wyfrunięciu na dach wiedział jak ma trafić z powrotem do gołębnika. Gołębie mają dobrą pamięć, a mówimy przecież o gołębiach pocztowych, które ta cecha powinna właśnie charakteryzować.
Niezmiernie ważne jest, aby gołębi młodych nie wypuścić po raz pierwszy zbyt późno, gdy są na tyle silne, że od razu zrywają się do lotu. Istnieje wtedy ogromne niebezpieczeństwo ich utraty, gdyż po prostu nie znając jeszcze okolicy „z lotu ptaka” zaginą.
Przed oblotem młodych zawsze wypuszczamy najpierw stare ptaki. Z reguły jest tak, że gołębie stare po wypuszczeniu od razu zrywają się do lotu i po prostu muszą się wylatać, czasami trwa to nawet godzinę. Młódki nie są przygotowane na takie fajerwerki i mogą zostać gdzieś zgubione, złączyć się z innym stadem bądź opaść z sił i pozostać na obcym gołębniku.
Dopóki młode nie zmężnieją na tyle, aby wytrzymały oblot na równi ze starymi, dopóty zawsze najpierw wypuszczamy stare aby się wylatały a później młode.
Kiedy nie można oblatywać? Absolutnie nie wypuszczamy gołębi młodych, gdy wokół gołębnika może je coś wypłoszyć. Np. dzieci grające w piłkę, uroczystość rodzinna z grillem, w dni, kiedy występują tzw. szarugi wiosenne (nagle nadchodzące chmury z bardzo intensywnymi opadami śniegu), w dni kiedy odbywają się loty.


Zachowania gołębi młodych

Gołębie młode mają to do siebie, że czasami bardzo nas zaskakują swoim zachowaniem.
1. Do najczęstszych ekscesów zaliczyć można tzw. loty „w siną dal”. Nie wiadomo, z jakich przyczyn gołąb zrywa się i znika nam z oczu. Niejednokrotnie robi to kilka sztuk jednocześnie. Czasem wracają, najczęściej na drugi dzień a czasem giną bezpowrotnie,
2. Nocowanie na drzewie lub dachu innym niż gołębnik, też zdarzają się dosyć często,
3. Latanie wokół gołębnika do późnego wieczora a potem problem z trafieniem do wejścia i w efekcie nocowanie na gołębniku

Trudno jest wytłumaczyć opisane powyżej zachowania, a chyba najtrudniej to pierwsze.
Wiem, że praktycznie każdy traci gołębie młode wokół gołębnika. Tzw. „loty w siną dal” są najbardziej bolesne, bo robią tą z reguły młode, z którymi wiążemy duże nadzieje.
Za przykład mogę podać przybłąkanego młódka, który wszedł do gołębnika w 2005 a był z Lubelskiego jak wskazywała obrączka. Skontaktowałem się telefonicznie z oddziałem i dowiedziałem się, że to był właśnie taki przypadek. Aż nie wierzyłem, że gołąb, który jeszcze popiskiwał mógł przelecieć ponad 200 kilometrów. Wszedł do gołębnika i dalej zachowywał się tak jakby się tu urodził, nigdy nie uciekał. Co więcej był jako młódek dany na dwa loty, jako dorosła samica również i jest u mnie do dziś.
Ciekawostką jest jednak fakt, że młode po tej samicy a miałem je w ubiegłym roku 4 odziedziczyły coś z negatywnego zachowania. Dwa zginęły odlatując nie wiadomo gdzie. Dwa następne przez kilka dni nocowały na dachu domu mimo, iż w ciągu dnia wchodziły do gołębnika.


Loty treningowe

W połowie lipca możemy zacząć oswajać gołębie z koszowaniem. Jestem zwolennikiem delikatnego postępowania, gdyż młódki w pierwszym roku są chimeryczne i trudno ocenić ich prawdziwą wartość w przyszłości.
Pierwsze koszowanie na krótką odległość do 2-3 km oraz drugie na 10 km przeprowadzam z przewodnikiem aczkolwiek różne są, co do tego teorie i tak naprawdę każdy hodowca wypracowuje własną metodę.
Trzeci trening na dystansie 20 km młode lecą już same. Na tydzień przed lotami konkursowymi młode muszą pokonać dystans 40-60km.
W treningach i lotach młodych nie jest najważniejszy czas przylotu. Wiele dobrych gołębi z krótkich treningów wraca długo nieraz na drugi dzień a na dalsze odległości zaczynają nas pozytywnie zaskakiwać.


Hodowla gołębi przynosi wiele niespodzianek, również rozczarowań, ale właśnie dlatego, że nic nie możemy do końca przewidzieć hobby nasze jest tak zajmujące.
Pisząc o zachowaniu gołębi młodych chciałbym zwrócić uwagę, szczególnie młodym hodowcom, jak ważne jest umiejętne prowadzenie młódków i jak wiele możemy zyskać w przyszłości, gdy nie zaniedbamy tego etapu.Pozdrawiam, Tomek.


Napisane przez zloty dnia 05.04.2007 21:33:27 · 26 komentarzy · 48688 czytań · Drukuj

Komentarze

#21 | slaweczek87 dnia 30.01.2009 17:36:47
fajny artykul byle takich wiecej
#22 | perek20 dnia 14.04.2009 17:13:16
Mam pytanie co robić aby gołębie mi nie uciekały. Zawsze kiedy je wypuszcze to latają nie wiadomo gdzie.
#23 | dawid nowak dnia 24.06.2009 14:53:28
super komentarz czytajac go duzo sie nauczylem
okok
#24 | MARO67 dnia 22.08.2009 08:02:38
moje młode gdy wypuszczam je o 6-tej rano zaczynają odlatywać na dwie lub trzy godz. gdy wypuszczam je popołudniu szesnasta- siedemnasta ,latają wtedy krócej i się nie gubią .W tym roku koło domu zgubiłem tylko trzy z 70-ciu. a wcześniej bywało że nawet 10-15 młodych
#25 | kamil0330 dnia 30.09.2009 21:30:14
ciekawy artykulSmile
#26 | Ryszard Koch dnia 30.09.2012 03:24:08
wiecej tak dobrych opisow o obolotach mlodych ja sam mialem tez takie problemy

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 46% [6 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 8% [1 głos]
Dobre Dobre 31% [4 głosy]
Średnie Średnie 15% [2 głosy]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]

Latest Articles

 • 06.07.2016
  Znajomi z portalu - sylwek59
  Hodowla naszego kolegi i użytkownika sylwek59 wzbudza duże zainteresowanie wśród Was. Zapraszam na wywiad z Sylwestrem Czechowiczem. Miłego czytania!
  [AKTUALIZACJA ARTYKUŁU 04.12.2016]
 • 09.06.2016
  Znajomi z portalu - Adek0221
  Kolejną hodowlą którą chciałbym przedstawić jest tandem Kasprzak Andrzej i Adrian. Zapraszam do lektury.
 • 11.04.2016
  Znajomi z portalu - wlotomek
  Wędrując po ziemi łódzkiej dużo słyszałem o hodowli kolegi Tomasza Włodarczyka. Owocem mojej i moich towarzyszów podróży ciekawości jest ten oto wywiad z Użytkownikiem wlotomek.
  [AKTUALIZACJA ARTYKUŁU 04.12.2016]
 • 01.04.2016
  Znajomi z portalu - stas61
  Kolega Stanisław Biesek jest kolejną osobą, którą chciałem przedstawić na łamach naszego portalu. Zapraszam do przeczytania wywiadu z Użytkownikiem stas61.
 • 21.03.2016
  Znajomi z portalu - adi35baj
  W dzisiejszym wywiadzie przedstawię hodowlę naszego Użytkownika Adriana Bajtka (adi35baj). Kolega ten zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Zapraszam do krótkiej lektury.
 • 21.02.2016
  Znajomi z portalu - Grzegorz0294
  Cztery tygodnie temu zostałem zaproszony do kolegi Grzegorza Szczoczarza w celu wykonania zdjęć. Miałem więc okazję bliżej poznać jego osobę oraz hodowlę gołębi pocztowych.
Katalog Produktów

AviPul
Firma Avimedica

Preparaty dla gołębi - Oczyszczanie
Wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych
Zobacz więcej

FUNGI Stop - Grzybica pod kontrolą
Firma HapLabs

Preparaty dla gołębi - Hodowla
Bezpieczny i skuteczny preparat przeciwgrzybiczny. Ogranicza populację grzybów oraz wzmacnia bariery ochronne ptaka (błony śluzowe) wzmacniając jego organizm w obliczu zakażeń grzybiczych.
Zobacz więcej

Przeglądaj cały Katalog Produktów

Ostatnio Widziani

Użytkowników online: 1
retro12
Statystyka

Gości online: 4
Łącznie użytkowników: 11,316
Najnowszy użytkownik: px-15
Strona istnieje 3782 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 4772 razy
Dzisiaj zalogowało się 21 użytkowników

Skąd jesteśmy?

106,299,119 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.04 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2016 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.