Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
>>>Choroby i jak leczyć u gołębi <<<
DiEgO
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 02.11.2012 12:24
Awatar

Użytkownik
Postów: 19
Data rejestracji: 03.06.12
Płeć: mężczyzna

Choroby

1. Salmonelloza [ Paratyfus gołębi ]

Jest to najgroźniejszą bakteryjna choroba gołębi. Choroba ta jest przyczyną
poważnych strat w stadach gołębi, a w gołębniku może utrzymywać się latami.
Brak higieny, zalegający kał, wilgoć w gołębnikach to czynniki przedłużające żywotność zarazków.
Salmonella może dostać się do organizmu poprzez
* zanieczyszczoną karmę, wodę
* wdychanie kurzu zawierającego zarazki
* podczas karmienia młodych
Bakteria salmonelli bardzo łatwo przenika do organizmu ptaka
Ryzyko zakażenia zwiększa sprowadzenie do gołębnika nieznanych nam gołębi oraz styczność z dzikim ptactwem
Objawem wystąpienia choroby jest masowa śmiertelność młodych, najczęściej w okresie kiedy zaczynają okrywać się piórami.

ROZRÓŻNIA SIE NASTĘPUJĄCE POSTACIE KLINICZNE

Nadostra- jest przyczyna nagłych padnięć ptaków bez typowych objawów

Jelitowa- występuje typowa biegunka , kałomocz jest wodnisty, trawiasto zielono-brązowy, wskutek biegunki podłoga gołębnika jest jakby zlana wodą w kale występuje nie strawiony
Ptaki bardzo szybko chudną, przestają się rozmnażać.

Stawowa- chory staw jest obrzękły, gorący, wypełniony płynem w ciągu kilku dni tworzy się charakterystyczny guz. Ptak opuszcza skrzydła.

Nerwowa- przebiega z zapaleniem mózgu, występuje skręt szyi porażenie kończyn i skrzydeł, utrata równowagi, paraliż.

Po zaleczeniu choroba przycicha, ale przy osłabieniu organizmu np. [.po sezonie podczas pierzenia ] .gdy ptak jest osłabiony występuje na nowo. Należy pamiętać ze wyleczone ptaki mogą być nosicielem choroby. Nie wykazując objawów gołąb nosiciel wydalając bakterie powoduje stałe utrzymywanie się zarazków w środowisku.
Należy chronić ptaki przed nadmiernym osłabieniem, sprawdzać nowo nabyte ptaki, przeprowadzać kuracje profilaktyczne, badać kał gołębi, przeprowadzać gruntowną dezynfekcje gołębników jeżeli to możliwe i nie stanowi zagrożenia pożarowego stosować opalanie pomieszczeń hodowlanych. Obowiązkowo co roku szczepienie młodych i dorosłych ptaków.

Szczepionka np. Salmovir , Zoosal &#8211; T szczepionka tylko na salmonelloze
Leki ; Baytryl, Parastop,Laudin, Linco-spectin 100 jest to bardzo skuteczny lek

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza2. Mykoplazmoza

Jest to choroba bakteryjna wywoływana przez drobnoustroje mycoplazma. Czynnikiem występującej tej choroby jest stres długotrwałe loty, transport, przegrzanie, Choroba zaczyna się od kichania ptaków i mokrego wycieku z otworów nosowych podczas trwania choroby wyciek gęstnieje i zatyka otwory nosowe, pojawia się duszność .Jednocześnie występuje zapalenie spojówek, światłowstręt. Podczas choroby występują zmiany w tchawicy, oskrzelach i workach powietrznych. Po odpowiednim leczeniu powrót ptaków do zdrowia jest szybki.

Szczepionka; Mycosalmowir
Leki; Orni specjal,Ornithoze 3, Myxoornith,Tetraxil, Ornisol

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza3. Paramyxowiroza

Jest to choroba zakaźna. Rozprzestrzenia się w stadzie z gołębia na gołębia podczas kontaktu ptaków ,oraz poprzez brudny pokarm i wodę. Chorują ptaki młode jak i kilkuletnie. W typowych przypadkach u ptaków występuje płochliwość, zwiększony pobór wody, zmniejszone łaknienie, pogorszenie jakości kałomoczu, kał jest mocno rozrzedzony. Jednocześnie z objawami pojawiają się zaburzenia układu nerwowego. Mają one łagodne jak i mocne nasilenie skrętów głowy, nieskoordynowane ruchy uniemożliwiające ptakowi pobór pokarmu oraz wody. Zaburzenia nerwowe łagodzą duże dawki witaminy z grupy B,C,E. Lecz ptaki z zaawansowanym stadium choroby jest ciężko wyleczyć. Chore ptaki należy niezwłoczni odizolować. Jeżeli nie są to wartościowe dla hodowcy ptaki należy je usunąć. Ptaki wyglądające na zdrowe należy zaszczepić.

Szczepionka; PM-VAC, NOBIVAC &#8211; PARAMYXO


4. Ospa

Jest to choroba wirusowa gołębi wywoływana przez zarazki Avipoxvirus. Choroba ta jest szczegulnie niebezpieczna dla ptaków młodych. Atakuje najczęściej z końcem pory letniej. Ospa przebiega z tworzeniem się charakterystycznych wykwitów, zwanych krostami ospowymi. Występują one najczęściej w okolicy dzioba, otworów nosowych, steku, powiek, nogach. Przy postaci defteroidalnej dochodzi do tworzenia się wykwitów w jamie dziobowej ptaka ta postać kończy się najczęściej śmiercią, Ponieważ narośle zatykają przełyk, tchawice co utrudnia ptakowi pobór pokarmu, wody oraz oddychanie. Gołąb może zarazić się ospą przez najdrobniejsze zranienie przez które do organizmu ptaka może wniknąć kurz z zarazkami. Obowiązkowe jest szczepienie młodych przed sezonem lotowym. Chore ptaki niezwłocznie odizolować. W leczeniu stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działanie. Leczenie wspomagające witamina C, A, D3, E .Krosty należy smarować roztworem jodu, gliceryną.

Szczepionka; POXVAC-K, PIGEON POXVACCINAE
Leki; AMOXYCYLINA ,DOXYCYLINA, TETRACYKLINY

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza5. Katar zakaźny

Jest to choroba atakująca układ oddechowy gołębi. Wywołuje ją wirus z grupy Herpes.
Zarazki wywołujące katar to chlamydia, mykoplazmy, harpesvirus. Chorobą ta zakazić mogą się ptaki w każdym wieku ,u gołębi młodych przebiega znacznie ciężej. Ptaki zarazić się mogą droga kropelkowa poprzez karmę, wodę, kał. Chore gołębie kichają, otwory nosowe maja brudne i zaklejone, narosty na dziobie ptaka staja się szare. W dziobie, gardle i na podniebieniu widać ciągnące się nitki śluzu. W dalszym stadium choroby obserwujemy utrudnione oddychanie z otwartym dziobem i rzężenie ponieważ nagromadzony śluz utrudnia ptakowi oddychanie. Chore ptaki słabną, chudną tracą apetyt oraz formę Ciężkie długotrwałe loty sprzyjają wystąpieniu tej choroby
Ważnym czynnikiem w naszym gołębniku jest prawidłowo działająca wentylacja pozbawiona przeciągów.

Leki; Orni specjal, Ornithoze 3 , Ornisol, Myxoornith,Tetraxil, Coryzamix ,OrniCure

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza6. Ornitoza [ chlamydioza ]

Jest to choroba wywoływana przez drobnoustroje z rodzaju Chlamydia. Jest to choroba odzwierzęca może przenosić się na człowieka. Najbardziej podatnymi na tą chorobę są młode ptaki. Do organizmu może dostać się poprzez zakażony pokarm, wodę, wzajemne dziobanie się gołębi, karmienie młodych.
Postać ostra objawia się spojówki są obrzękłe, powieki sklejone, wrażliwość na światło, spadek witalności, duże straty w lotach ptaki momentalnie tracą formę. Choroba może przerzucić się na górne drogi oddechowe ptaka, gołąb dostaje kataru o śluzowatej konsystencji. Obserwujemy częste kichanie, drapanie się po dziobie podobnie jak w katarze zakaźnym. W przewlekłym stanie choroby słyszymy &#8216;&#8217;rzężenie&#8217;&#8217;. Bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja w gołębniku pozbawiona przeciągów.

Leki; Orni specjal, Ornitoze 3, Ornisol, Doxcyline,Tylosine, Myxoornith,Tetraxil

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza7. Adenowiroza [ Adenocoli]

Choroba ta jest co roku zmorą prawie każdego hodowcy, dotyczy ona młodych ptaków do dziewiątego miesiąca życia. Choroba przenoszona jest do gołębnika poprzez powracające z lotów ptaki najczęściej infekcja ta przenoszona jest w koszach transportowych w których przebywają nasze ptaki. Objawia się ona utratą apetytu, wymioty, umieralność, wodniste zielono-żółte odchody, specyficzny zapach. Gołębie tracą chęć do latania i treningów, przesiadują z nastroszonymi piórami. Objawy te są poważnym skutkiem uszkodzeń jelit wywołanych przez wirus adeno. Uszkodzone narządy są wówczas podatne na atak E-coli. Choroba jest ciężka do wyleczenia ponieważ nie dysponujemy odpowiednimi, jak i wyłącznymi lekarstwami na tą chorobę, ani szczepionką. Niezwłoczne podanie lekarstwa zwalczającego bakterie E-coli osłabi objawy choroby.

Leki; 4w1, Adeno plus, Adenosan, Belgamco

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza8. Kokcydioza

Jest choroba wywoływana przez pierwotniaki z rodziny Eimeria. Pasożyt jest odporny na środki odkażające, oraz na czynniki środowiska zewnętrznego. Każdy gołąb jest nosicielem tej choroby i wydala ooscyty. Choroba jest niebezpieczna u młodych ptaków. Chore na kokcydioze gołębie chudną, maja wodnista żółto-brązową biegunkę czasami z krwią. Ustrzec się tej choroby możemy poprzez higienę w gołębniku stosowanie środków profilaktycznych przed i po lęgu ptaków.

Leki; Baycox, Sulfatyf, BS

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza9. Trychomonadoza [ rzęsistnica, żułty guzek ]

Jest najczęściej występującą w kraju chorobą pasożytniczą. Wywołuje ja pierwotniak Trichomonas gallinae. Wrażliwy jest na wysuszanie i środki do dezynfekcji. Źródłem zakażenia są rodzice karmiący młode, stojąca w rynnach i zagłębieniach dachów woda, oraz brudne poidła. W przypadku piskląt przez pępek oraz zranioną błonę śluzową. Dlatego należy przeprowadzać kuracje przed łączeniem ptaków w pary. Objawy są następujące w jamie dziobowo-gardłowej można dostrzec żółte ogniska zapalne, małe żółte guzki, biegunka, opuszczone skrzydła, osowiałość ptaków. Przy objawie pępkowej powstaje wrzód pod skórą. Przy odmianie organowej obserwujemy zmęczenie, stroszenie piór, stwierdzić ją możemy jedynie poprzez sekcje zwłok. Przed parowaniem jak i po odsadzeniu młodych od rodziców pamiętajmy aby przeprowadzić naszym ptakom kuracje.

Leki; BS, TKK, TKV, Tricho Plus, Ronidazol 10%, Awimetronid, Spartix

Leki dawkować według wskazań producenta lub zaleceń weterynarza
wiecej o chorobach na stronie http://bestshow.f...oroby.html i o ziolach i innych sprawach na stronie http://www.frufru...-p-44.html okokokok
Edytowane przez DiEgO dnia 02.11.2012 12:52

DAWID
Do góry  
glimaros
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 02.11.2012 16:59
Użytkownik
Postów: 731
Data rejestracji: 28.09.10
Płeć: mężczyzna

DobreOklaski
Do góry  
macho16
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 02.11.2012 17:03
Użytkownik
Postów: 331
Data rejestracji: 14.09.10
Płeć: mężczyzna

No ale sie napracowalesSmileskopiowac i pogrubic to kazdy moze Smile
http://www.fijak....orady.html oryginał Smile
Do góry  
glimaros
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 02.11.2012 17:20
Użytkownik
Postów: 731
Data rejestracji: 28.09.10
Płeć: mężczyzna

Przynajmniej wyrazniej kolega to wytłuścił i młodzi hodowcy będą mieli z czego korzystać.Dobra robota kolego.okok
Do góry  
felipe25
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 02.11.2012 18:29
Awatar

Użytkownik
Postów: 450
Data rejestracji: 13.06.08
Płeć: mężczyzna

Kopia nie kopia... po to ten portal jest!!
co chwile dochodzą nowi użytkownicy,więc brawo Diego za wrzucenie tegookok
Do góry  
DiEgO
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 02.11.2012 18:58
Awatar

Użytkownik
Postów: 19
Data rejestracji: 03.06.12
Płeć: mężczyzna

macho16 napisał(a):
No ale sie napracowales:)skopiowac i pogrubic to kazdy moze :)
http://www.fijak....orady.html oryginał :)
i dostjesz od DiEgO karnego ku...sa bo skoro ktos skopiowal podzielic sie z innym to na hu... to komentujesz sam nie raz pujdziesz na latwizne zeby uknac bo ci zaczna padac a wtedy:o:l

Wiadomość dopisana dnia 02.11.2012 18:58
prosze bardzo jak moglem wam pomuc zdrowego howu zycze:k a komentujacych chyc o podloge;-n:@
Edytowane przez DiEgO dnia 02.11.2012 18:58
Do góry  
andrzejk
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03.11.2012 19:48
Użytkownik
Postów: 33
Data rejestracji: 22.05.09
Płeć: mężczyzna

Diego zobacz jak ty piszesz np.zułty guzek. Twoja ortografia jest na bardzo niskim poziomieSad
Do góry  
Przejdź do forum:

Podobne Tematy

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Pyłek kwiatowy dla gołębi Profilaktyka 15 01.12.2016 10:39
I Mistrzostwa Hodowców Gołębi Pocztowych w szachach Ogólne rozmowy 8 30.11.2016 10:38
Puszczanie gołębi w lekką mgłę to pewna strata? Loty gołębi młodych 8 29.11.2016 21:14
Duże straty wśród gołębi młodych. Loty gołębi młodych 23 24.11.2016 18:06
Transport Gołębi z zagranicy Ogólne rozmowy 5 16.11.2016 21:29
Katalog Produktów

AviRegener
Firma Avimedica

Preparaty dla gołębi - Loty
Szybka odbudowa między lotami
Zobacz więcej

SALMOSTOP
Firma TaubenMedik

Preparaty dla gołębi - Oczyszczanie
Zapobiega biegunkom
Zobacz więcej

Przeglądaj cały Katalog Produktów

Ostatnio Widziani

Użytkowników online: 0
Statystyka

Gości online: 3
Łącznie użytkowników: 11,316
Najnowszy użytkownik: px-15
Strona istnieje 3782 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 4697 razy
Dzisiaj zalogowało się 20 użytkowników

Skąd jesteśmy?

106,299,052 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.06 sekund.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2016 by Nick Jones.Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.