Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
budowa gołębnika lotowego
mlody356
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 30.06.2013 20:45
Użytkownik
Data rejestracji: 30.06.13

Witam wszystkich!!!

Zaczynam budowe gołębnika na strychu i mam kilka pytan odnosnie rozmieszczenia poszczególnych gołebników mam do dyspozycji 2 pomieszczenia jedno 5.6mx3,3m wysokosć nizsza sciana1,4 wyzsza 2,1m. Ściany zewnetrzne jedna skierowana na wschód to jest dlugosc 5,6m druga na poludnie3,3m chcialbym go podzielic na 3 gołebniki dla mlodych dla samcow i samic ewentualnie jescze jakis rozplodowy

Drugie pomieszczenie jest juz wieksze 5.6m x5.1m wysokosci te same co w tym mniejszym sciany zewnetrzne polodnie i zachód i teraz pytanie czy wybrac to wieksze czy mniejsze pomieszczenie. Prosiłbym o jakies dobre rady zebym nie popelnil jakis błędów zeby gołębniki były i funkcjonalne
Do góry  
Musk
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 30.06.2013 20:47
Awatar

Użytkownik

To rób

Boże chroń mnie przed burzą huraganowym wiatrem, ulewami i przed gołębiami, które za wolno latają "
Do góry  
mlody356
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 01.07.2013 22:10
Użytkownik

witam czy nikt mi nie podpowie jak dobrze podzielic to pomieszczenie na poszczegolnegołębniki?
Do góry  
radecki_77
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 01.07.2013 23:39
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 29.08.09

Nie powiem ci jak podzielić bo to dla ciebie ten gołębnik ma być funkcjonalny.Piszesz ,że w najwyższym punkcie jest 2,1m to poczekaj na 30-sto stopniowe upały i rozpocznij w tym czasie tam prace.Jeśli po dniu nie będziesz miał dosyć to działaj dalej.
Na twoim miejscu zaczął bym od tego co zrobić by tam nie było gorąco.Byś latem nie musiał tam sprzątać nocą.Zacznij od izolacji dachu i dobrej wentylacji.A jak tam wogule jest ze światłem dziennym?
Ja na pewno nie robił bym tam gołębnika na całej szerokości.Poprostu przerazą mnie ta wysokość 1,4m.Dlatego zrobił bym gołębnik na takiej szerokości by w najniższym miejscu normalnie stać.
Samo rozmieszczenie pomieszczeń jest najmniej ważne.Wszystko zawsze dopasowuje się do siebie lub metody którą zamierza się lotować o ile wogule masz zamiar.

ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
SĄ JEDYNIE OWOCEM PRACY HODOWCY Z DOBRYM MATERIAŁEM!!
https://www.youtu...lEGFHrR3Cg
https://www.youtu...e=youtu.be
Do góry  
mlody356
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 03.07.2013 21:58
Użytkownik

masz racje latem jak wszystko jest pozamykane to jest ukrop ale nad izolacja tez myslalem np. dac pod dach steropian albo wate czy welne i obic to plyta co do swiatla dziennego sa w tym pomieszczeniu 2 okna jedno na poludnie drugie na wschód z wybiciem kolejnej dziury na okno nie ma problemu a ogolnie na całym budynku mozna powiedziec ze nie ma swiatła dziennego.co do wysokości to jak tak zeby normalnie stac to z 3 metrów szerokości zrobi sie 1.5m wiec wtedy o podziale na 3 gołebniki mozna zapomniec. nad dodatkową wentylacja własnie się zastanawiam co tu sensownego zrobic...? Co do lotowania tak mam zamiar tylko ze własnie nie wiem jaka dla mnie bedzie metoda najlepsza jako poczatkujący tym bardziej ze nie mam jeszcze gołębi mam zamiar kupic na dniach oczywiście jak przygotuje gołębnik. myslem na wiosne pociągnąc mlode po tych co kupie i od tych mlodych zaczać lotowac

Wiadomość dopisana dnia 02.07.2013 20:22
dodam jeszcze ze mam mozliwosc zrobic gołebniki na parteze tego budunku tylko wydaje mi sie ze moze byc tam zbyt duza wilgoc no i napewno ciemniej sciany połódnie i zachód

Wiadomość dopisana dnia 03.07.2013 21:58

To jest to pierwsze pomieszczenie o ktorym mówiłem zdjecie z zewnątrz.

To jest zdjecie w srodku.

to jest drugie pomieszczenie to większe co pisalem wczesniej.

ato sa 2 pomieszczenia na dole linia przerywana dzieli je na pół prawa stona jes troszke większa niz na zdjeciu.
Teraz prożba do was doradzcie mi gdzie zrobic te gołębnik bo im wiecej mysle tym większy mętlik w glowie na strychu w lato jest gorąco nie wiem jakby to z wentylacja wyszło jezeli wybic gdzies dziure wstawic kratke nie ma problemu na dole te pomieszczenia sa teraz chłodne aż chce sie tam wchodzic tylko nie wiem jak to jesienią by było z wilgocią itp Panowie podpowiedzcie cos.. bede wdzięczny
Edytowane przez mlody356 dnia 03.07.2013 21:58
Do góry  
ptaku65
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 03.07.2013 22:15
Użytkownik
Data rejestracji: 02.01.13

wez gore calkowicie przeznacz na mlode wez tam wybij dosc duze dziury i wstaw siatke na dole zrob sobie golebnik lotowy co do wilgoci musisz zrobic dobra wentylacje i najlepiej golebik na ruszcie
Do góry  
mlody356
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 03.07.2013 22:33
Użytkownik

pomysł nawet dobry ale nie za duzy bedzie na same młode on ma prawie 6 metrów na ponad 3
Do góry  
ptaku65
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 03.07.2013 22:41
Użytkownik
Data rejestracji: 02.01.13

ale jak jest w nimlatem goraco to nie zabradzo nadaje sie wiec jak bedzie mniej golebi wiecej powietrza siatki bedzie maly przewiew beda sie lepiej czeuly mozesz tez odgrodzic tam na gozplod ale to musi byc woliera taka na sciane powieszona i przykryta czyms zeby mialy cien i tam w dzien siedziec ale podstawa w tych golebnikach jest wentylscjaSmile
Do góry  
mlody356
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 08.09.2013 20:44
Użytkownik

Witam ponownie. panowie gołebnik jednak będzie na poddaszu dach juz odizolowany wełna zostala jeszcze wentylacja, golebnik dla młodych juz oddzielony sostaly teraz dla samic i samcow i to pojawil sie problem jak to podzielic? panowie podpowiedzcie cos ponizej dodam szkice i opisze

więc tak miala byc wersja pierwsza tylko pojawil sie maly problem a mianowicie nawet dwa. strona samic jest nizsza poniewaz dach jest jedno spadowy nad gołębnikiem i w tym gołębniku saic niestety bym musiał chodzic ze schyloną głowa poniewaz w najwyzszym miejcu jest jakies 175 a najnizszym 1.5m na poczatku myslalem ze nie bedzie to przeszkadzalo ale jednak moglo by to byc uciązliwe drugi problem to jest taki ze wypuszczam samice samce przegniam do samic samice wracajando samcow w tedy wypuszaczam samce a samice przeganiam do siebie. no i wydaje mi sie ze bylo by to uciążliwe to ciągłe przeganianie wiec mysle zrobic korytarz niektorzy mi mowili ze to obowiazkowe miec korytarz a inni ze zbedna rzecz i strata miejsca.

Wiadomość dopisana dnia 17.07.2013 18:47
2 wersja z korytarzem wygladala by tak

problem z przeganianiem by zniknął ale dalej sostaje problem z niskim gołębnikiem dla samic no i korytarz musi byc tam 1m szeroki wiec znika mi 3m kwadratowe no i wydaje mi sie ze tez moglo byc mniej doswietlone gołebniki szczgólnie dla samcow no i wiosna przy młodych nie wiem moze to nie przeszkadza.

Wiadomość dopisana dnia 17.07.2013 18:56
w tej 2 wersji drzwi najlepiej by było zrobic od samcow do kotytarza wiem ze to bez sencu ale latwiej do wykonania ze wzgledu podziału budynku gospodarczego oczywiscie jest mozliwosc przez korytarz tak jak jest zaznaczone tylko wiecej kombinacji

wersja 3

tu znika problem niskiego golebnika u samic mam w tedy w dwuch golebnikach na koncu nizej wydaje mi sie ze to mniej uciazliwe do polowy wchodze normalnie od połowy lekko sie schylam wada korytaza zajmuje jeszcze wiecej miejsca 4m na 1m moge zrobic na 0.8m w dodatku znajdowalby siez najwyzszej strony gołębnika. ja to tak widze tylko teraz dylemat jak to podzielic i czy po zrobieniu kotytarza nie beda za male gołębniki mysle o maksymalnej ilosci gołębi to ok 25-30par pomuzcie cos bo budowa stanęla

Wiadomość dopisana dnia 08.09.2013 20:44
ludzie zlikwidujcie to forum skoro nik tu nie chce pomoc innym
Edytowane przez mlody356 dnia 08.09.2013 20:44
Do góry  
radecki_77
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 08.09.2013 21:02
Awatar

Użytkownik

Jeśli ściana od korytarza będzie ażurowa wcale on nie zmniejszy powierzchni.Oczywiście chodzi mi o powierzchnię przeliczaną na ilość par 1m/3 na parę.Chyba że to zmieni ilość cel którą mógł byś pomieścić.
A sama funkcjonalność gołębnika to musi tobie odpowiadać.CO do wentylacji jeśli poszukasz znajdziesz tematy jak najlepiej ja zrobić.A z tego co pamiętam nawet było napisane ile powinno być powierzchni nawiewu jak i wywiewu.
Na pewno wloty powietrza najlepiej jak byś zrobił na wysokości około 30 cm od strony wschodniej i wywiewy w dachu.Wszystko zrobione powinno być tak by gdy mocno wieje można było przysłonić redukując cyrkulację.

ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
Do góry  
mlody356
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 08.09.2013 21:16
Użytkownik

w koncu jakas odpowiedz sciana nie bedzie ażurowa tylko same drzwi gołebnik podzieliłem tak jak na wersji 3 od wschodu zrobilem okno i pod nim ok 20cm wlot powietrza jak mocno wieje to czasem sie robi maly przecig przez te drzwi azurowe bo zaraz za nimi od poludnia jest wylot dla golebi i pod nim tez wlot powietrza. a czy robic wywietrzni w dachu w korytarzu?
Do góry  
radecki_77
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 08.09.2013 21:55
Awatar

Użytkownik

Patrząc na rysunek wlot widzę że jest od północy.To jak by nie patrzył to korytarz jest od strony wschodniej.
Na rysunku patrząc od lewej strony napisałeś ,że jest to południe ,jak to możliwe tego nie wiem .U mnie północ jest po przeciwnej stronie południa,a u ciebie południe jest na zachodzie,zresztą sam już się pogubiłem patrząc na rysunek i czytając opis.
W każdym razie nie można robić wlotów powietrza z kilku stron świata.Wtedy zawsze będzie zakłócać to wentylację.A powinna być ona wykonana tak by powietrze przechodziło przez większość gołębnika .Czyli jeśli zrobisz wylot ,a pod nim wlot powietrza,cyrkulacja nastąpi jedynie pomiędzy tymi otworami ,nie wymieniając przy tym powietrza w gołębniku.Jeśli zrobiłeś wentylacje od wschodu to od zachodu w dachu powinny być wyloty.Ale jeśli na ścianie zachodniej są regały z celami to wyloty powietrza powinny być z metr do półtorej przed celami.Wtedy powietrze będzie przelatywać przez cały gołębnik wymieniając powietrze prawie z całej powierzchni.

ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
Do góry  
leoni 666
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 08.09.2013 22:12
Użytkownik
Data rejestracji: 07.11.10

Ja doradziłbym tak tam gdzie okna (w ścianie) są zrobić duże otwory i wstawić siatkę a na zimę zabezpieczyć szklanym czy PCV oknem a w dachu porobić duże (60x40 wysokie na 50 cm) wyloty powietrza przynajmniej na 1 pomieszczenie o tym metrażu 2 szt takich wyciągów bo WENTYLACJA GRAWITACYJNA najważniejsza. co do izolacji tą wełną to nie wiem czy nie zrobiłeś błąd przez 1>2>3 rok może być ok ale jak się dostaną tam gryzonie to bedzie przerąbane Shock jest taka płyta PW11 którą się stosuje na dach na zewnątrz i przykleja później papę i jest o.ki pozdrawiam
Do góry  
mlody356
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 15.09.2013 11:24
Użytkownik

witam tam gdzie pólnoc to poludnie a polewej wschód. na zdjeciu zle opisałem

Wiadomość dopisana dnia 14.09.2013 22:10

Wiadomość dopisana dnia 14.09.2013 22:14
tak to mniej wiecej wygląda i pytanie czy będzie to jakos funkcjonowało tzn wentylacja tak jak pisałem wczesniej w kotytarzu pod wylotem z golebnika jest wlot powietrza wylot moge zamknac bo jest tam okienko wiec nie bedzie wymiany tylko miedzy wlotem a wylotem tak jak pisał radecki 77 tylko pytanie czy wogole robic w korytarzu ta wentylacje ?

Wiadomość dopisana dnia 15.09.2013 11:24
jeszcze mam jedno pytanie nie wiem czy w tym gołebniku dla mlodych zrobic im osobny wylot na wschod czy wypuszczac je przez korytarz tak jak stare?
Edytowane przez mlody356 dnia 15.09.2013 11:24
Do góry  
jacek8511
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 06.10.2013 17:20
Użytkownik
Data rejestracji: 24.10.11

moim zdaniem lepszy osobny wylot na wschód przyda się przy pierwszych oblotach i przed pierwszymi oblotami gołębie mogą zapoznawać się z okolicą. DL
Do góry  
Przejdź do forum: