Portal Złote Skrzydło
Forum dyskusyjne portalu Złote Skrzydło
Jesteś w dziale: Młodzi Hodowcy :: Wasze pytania
Temat: Gołębie Andaluzy
Kto tu jest? 1 Gość
Użytkownik

Data rejestracji: 06.07.09

#21 | 01.04.2017 12:51

Te trzy pierwsze - to nieudane próby wklejenia skopiowanego linku do tego filmu.
Czerwony czy brązowy?. Ogon i lota białe czy bliskie koloru białego (można porównać z białym piórkiem w skrzydle tego niebieskiego). Gołąb ma 80 chromosomów - 40 par, w tym jedna para chromosomów szczególna. Jest to para chromosomów, która determinuje płeć gołębia. Jeden chromosom to jest zawsze Z a drugi też Z (to będzie samiec) albo W (to będzie samica). (Z//Z) - samiec, (W//Z) - samica. Ale, chromosom Z określa skład barwnika jaki gołąb będzie produkował, a W nie określa. I dlatego samiec może być czerwony i mieć czarny dziób, bo jedno Z produkuje czarne a drugie Z czerwone, a samica nie. I z tym wiąże się termin genetycznie niebieski, genetycznie czerwony. Opisuję samca (B^A//B) opisuję samicę (*//B^A);B^A-czerwony, B-niebieski, jeszcze może być b-brązowy. Ale inne pary chromosomów też mogą wpływać na określenie składu barwnika, jeżeli zostało ich DNA zmutowane: (+//+) para chromosomów bez mutacji, a para chromosomów z mutacją na jednym chromosomie - (In//+) , w tym przypadku mutacją dominującą nad chromosomem bez mutacji {(+//o)-na jednym chr. z pary chromosomów jest mutacja, ale recesywna, dopiero zacznie dominować w następnym pokoleniu, gdy drugi chromosom zostanie zmutowany: (o//o), tzn. gdy drugie z pary będzie nosicielem tej mutacji i ją przekaże}. I wracamy do mutacji In. Z czerwonego genetycznie zrobi czerwonego/płowego. Z niebieskiego genetycznie zrobi czerwonego - tak będzie widziany. (B^A//B^A)(In//In) -czerwony/płowy; (B^A//B^A)(+//+)- czerwony/płowy 'homozygotycznie czerwony'; (B//B)(In//In) -czerwony/płowy, genetycznie 'homozygotyczny niebieski'; (B//B)(+//+) -niebieski; (B^A//B)(+//+) -czerwony/płowy, genetycznie 'heterozygota czerwony, przenosi kolor niebieski', (B^A//b)(+//+)-czerwony/płowy, genetycznie 'heterozygota czerwony, przenosi kolor brązowy';(B//b)(In//In)-czerwony/płowy, genetycznie 'heterozygota niebieski przenosi kolor brązowy'. Kiedyś na wkładaniu gołębi jeden z hodowców wyjmuje czerwonego pstrego, podają numer obrączki, szukam na liście, który to czerwony pstry. Nie ma takiego. Jak nie ma - właściciel. No, nie ma. Gołębia podkładasz. A on palcem pokazuje tu jest. Niebieski pstry, numer obrączki zgadza się.

Wiadomość dopisana dnia 01.04.2017 12:44
B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)
Pisałem duże b i wstawiałem znak ")"

Wiadomość dopisana dnia 01.04.2017 12:51
Same uśmieszki powinny być. Jeszcze raz B)

Edytowane przez kerim56 dnia 01 kwi 2017 12:51:51

Użytkownik

Data rejestracji: 19.12.16

#22 | 01.04.2017 20:06

Widzę że masz genetykę opanowaną dość dobrze. Ja tego ze zdjęcia opisałem na spisie jako czerwony szpak ale chyba nie jest to poprawny opis no ale nigdy takiej barwy jeszcze nie spotkałem a typowy czerwony to on nie jest. Jutro wrzucę jeszcze jedną fotkę czerwonego/brązowego ciekawe co o nim powiesz.

Użytkownik

#23 | 02.04.2017 21:36

angelfire.com/ga/huntleyloft
wejdziesz na tę stronę internetową, będziesz wiedział to samo co ja, albo więcej

Użytkownik

Data rejestracji: 31.10.15

#24 | 19.08.2018 22:08

kerim56 napisał(a):
Tylko to nie koniec. Okazuje się, że gen spread i indigo leżą na tym samym chromosomie i metoda opisana przeze mnie prowadzi do tego, że te "andaluzy" przez nas stworzone rozpadną się w następnym pokoleniu na indygo i czarne (bo były na 2 homozygotycznych chromosomach) i trzeba je składać ponownie. Dopiero natura może nam pomóc i zajdzie kiedyś rekombinacja genowa (wymiana materiału genetycznego pomiędzy 2 homozygotycznymi chromosomami) i wtedy oba geny znajdą się na tym samym chromosomie - będzie to "prawdziwy andaluz".

Kolego rozpocząłeś temat sensownie ,ale tutaj pojechałeś bzdurami na ostro . Spread i indigo nie leżą na tym samie chromosomie to po pierwsze ,kolejna sprawa to nie rozumiesz w jaki sposób się dziedziczą poszczególne mutacje . Po trzecie nie ma homozygotycznych chromosomów ,a z tym rozpadaniem to już w ogóle bzdura totalna
Smile

Użytkownik

#25 | 02.09.2018 11:47

Gwoli jasności.
(In//+) - "+" znaczy nie-indygo (allel recesywny do allelu Indygo)
(S//+) - "+" znaczy nie-spread
(+//o) - "+" znaczy nie-'opal recesywny' (allel dominujący do allelu opal recesywny [o to nie O])
Założenie 1:
spread i indygo znajdują się na chromosomach HOMOLOGICZNYCH (sparowanych), ale nie na tym samym chromosomie
& - znak sprzężenia
(In & +//+ & S) - andaluz
(+ & +//+ & +) - nie-andaluz, nie-spread i nie-indygo zwykły niebieski
Z takiej pary statystycznie fifty-fifty będą czarne i indygo.
Załóżenie 2:
spread i indygo znajdują się na tym samym chromosomie
(In & S//+ & +) - "andaluz prawdziwy"
(+ & +//+ & +) - niebieski
Z takiej pary statystycznie fifty-fifty będą andaluzy i niebieskie.
Czarnych nie mam w stadzie i zero doświadczenia w ich hodowli.
I jeszcze jeden wariant.
(In & S//+ & S) - to chyba też andaluz ( dla chromosomów nie-homologicznych (In//+)(S//S))
(In & S//+ & S)X(+ & +//+ & +) - będą czarne i indygo (nie będzie niebieskich)
i na koniec
(In & S//In & S) - bielejący
(In & S//In & S)X(+ & +//+ & +) - sto procent andaluzów podobnie jak i dla nie-homologicznych.

Użytkownik

#26 | 02.09.2018 21:30

Dobra jedziemy :
"+" symbol niebieskiego z pasami (tzw dziki) jest autosomalny
"In" indygo -dominujący autosomalny w stosunku do dzikiego
"o" opal recesywny ,recesywny autosomalny w stosunku do dzikiego
In//+ to heterozygotyczny indygo
S//+ to heterozygotyczny spread
o//+ to heterozygotyczny opal recesywny
Założenie 1
In//+,S//+ -heterozygotyczny andaluz
+//+,+//+ niebieski
Z takiej pary będzie
+//+,+//+ niebieski
In//+,+//+ hetero indigo
S//+,+//+ hetero spread
In//+,S//+ andaluz ( hetero indigo ,hetero spread)

Założenie 2
indigo i spread nie mogą być na tym samym chromosomie -tutaj jest bzdura
Kolejny wariant znowu nie tak
In//S,+//S - nie może być takiego układu ,
natomiast powinien być taki : In//+,S//S
jest to andaluz (hetero indigo ,homo spread)
kolejny znowu błędnie zapisany powinien być taki
( In//+,S//S) x ( +//+,+//+) po takich rodzicach tylko czarne (blue spread) i andaluzy 50/50%
In//S,In//S zła formuła ,powinno być In//In,S//S homozygotyczny andaluz (homo indigo,homo spread - jasny)
(In//In,S//S) x (+//+,+//+ ) Po tej parze jak pisałeś wszystkie młode andaluzy
Jeszcze jest opcja
In//In,S//+ homo indigo ,hetero spread ( też jasny)
Zapraszam Na fb do mojej grupy : "Gołębie pocztowe w unikalnych barwach" - tam sobie pooglądasz ptaki bardziej skomplikowane i unikalne od opisywanych powyżej Smile

Wiadomo?? dopisana dnia 02.09.2018 21:30
ENLIL napisał(a):
Właściwie co to za barwa bo mam problem z określeniem:

To jest "ash red spread" + "sooty" i może "smoky" czyli czerwony dominujacy + Np czarny + tzw szali (jest recesywny w postaci heterozygoty jest niewidoczny) no i sooty ma różne nazwy w polsce jedna z nich dorosz albo jakoś tak

Niestety kolega Kerim improwizuje i nie bardzo sobie radzi w tematyce ,więc proszę sobie na jego teorie wziąć poprawkę .

Edytowane przez grzegorz_szp dnia 02 wrz 2018 21:30:53

Awatar
Użytkownik

Data rejestracji: 21.02.10

#27 | 06.09.2018 20:29

grzegorz_szp napisał(a):

Kolego rozpocząłeś temat sensownie ,ale tutaj pojechałeś bzdurami na ostro . Spread i indigo nie leżą na tym samie chromosomie to po pierwsze ,kolejna sprawa to nie rozumiesz w jaki sposób się dziedziczą poszczególne mutacje . Po trzecie nie ma homozygotycznych chromosomów ,a z tym rozpadaniem to już w ogóle bzdura totalna
Smile
Czy ty nie jestes przypadkiem tym mądralom z fb Grzegorzem Sz.? co zasypywał tam grupe tym kolorowym badziewiem za gruba kase , co zniknoł z fb tuz po tym jak go ktos opisał ze został naciety przez niego na grubą kase ??

Edytowane przez Tomek0134 dnia 06 wrz 2018 20:35:43

Tyle szans ile odwagi

Użytkownik

#28 | 08.09.2018 23:03

Tomek0134 napisał(a):
grzegorz_szp napisał(a):

Smile
Czy ty nie jestes przypadkiem tym mądralom z fb Grzegorzem Sz.? co zasypywał tam grupe tym kolorowym badziewiem za gruba kase , co zniknoł z fb tuz po tym jak go ktos opisał ze został naciety przez niego na grubą kase ??

Ten sam . Na grupie nikomu nie oferowałem mojego badziewia ,nie musiałem ,bo jest ogromny popyt na nie ,w przeciwieństwie do twoich super championów . Co do tego incydentu ,jak szybko się pojawił tak szybko zniknął ,nie masz żadnego pojęcia na ten temat ,to się nie wypowiadaj .Zniknąłem ,bo z jednym z adminów miałem na pieńku i zablokował mi możliwość komentowania ,tylko czyhał na taki moment. Mentalność przygłupich ludzi jest taka ,że wpieprzają się w nie swoje sprawy i powtarzają plotki bez wiedzy jak było faktycznie .Poza tym twoja wypowiedź nie jest związana z tematem i nie sądzę byś miał przynajmniej jakieś minimum wiedzy by dołączyć się do dyskusji w tym temacie.

Edytowane przez grzegorz_szp dnia 08 wrz 2018 23:07:23

Awatar
Użytkownik

Data rejestracji: 25.07.11

#29 | 08.09.2018 23:33

Co to kuźwa za magia się tu uprawia...

Użytkownik

Data rejestracji: 27.06.08

#30 | 08.09.2018 23:57

grzegorz_szp Grzesiu obserwując twoje wpisy na fb wyciągam wniosek że na bank nie jesteś przygłupi.....czytając twoje wypociny doszedłem do wniosku że jesteś całkowicie ....... jak but z lewej nogi rzekł bym, w każdym temacie odnośnie leczenia czy lotowania próbowałeś brylować gdyby chodziło tylko o leczenie ok zdjęcia "tego" co próbowałeś sprzedawać ....no cóż jeżeli uważasz że to były dobrze odchowane młode to gratuluję każdy ma swój świat.... ale twoje wymysły dotyczące lotowania doprowadzały mnie do łez i szczerze piszę bardzo mi brakuje twojej aktywności już nie ma się z czego pośmiać ...

Użytkownik

#31 | 09.09.2018 08:09

Mr Czopek ja nigdy nie wypowiadałem się na temat lotowania ,bo nie lotuję . Przez dwa lata sprzedałem 700 młodych ,wiec zapytaj się tych co kupili w jakiej kondycji były ptaki . Głupi jak but to akurat ty jesteś i to jeszcze z urojeniami . Temat wpisu dotyczy barw ,więc jeśli masz jakąś wiedzę w tym temacie to możesz się podzielić.

Użytkownik

#32 | 09.09.2018 23:13

Ja opisałbym tego czerwonego tak:
(B^A//B^+)(c//c)(e//e^Cool(r^ru//r^ru)(S//S)(wl[B^A]//Wl^+) po niebieskiej samicy {(*//B^+)(C^+//C^+)(*//wl)} wszystkie będą czarne.

Użytkownik

#33 | 10.09.2018 07:29

kerim56 napisał(a):
Ja opisałbym tego czerwonego tak:
(B^A//B^+)(c//c)(e//e^Cool(r^ru//r^ru)(S//S)(wl[B^A]//Wl^+) po niebieskiej samicy {(*//B^+)(C^+//C^+)(*//wl)} wszystkie będą czarne.

człowieku skąd ty tu wziąłeś recesywny czerwony ,barless, rubellę i web-lethal ? To mnie uświadamia ,że zielonego pojęcia nie masz o czym piszesz .Chcesz zabłysnąć pisząc laikom wzory których oni nie rozumieją .
To jest ten gołąb :
BA //+,CT//+,S//+,So//+,sy//sy

Piszesz po niebieskiej samicy po czym z twojego wzoru wynika ,że to jest niebieska nakrapiana i czerwona jednocześnie gdzie nie ma takiej możliwości .Czerwony dominujący jest sprzężony z płcią ,więc u samicy czerwonej nie mogą występować geny gołębia niebieskiego .
To tyle .

Edytowane przez grzegorz_szp dnia 10 wrz 2018 07:37:55

Użytkownik

#34 | 10.09.2018 09:51

Kolego, dla mnie 2+2=11.

Wiadomość dopisana dnia 10.09.2018 09:51
(e^E//e) - tak miało być.

Edytowane przez kerim56 dnia 10 wrz 2018 09:51:09

Użytkownik

#35 | 10.09.2018 10:36

Szkoda czasu ,nie ma mutacji z symbolem "E"

Użytkownik

#36 | 10.09.2018 12:00

E^+ - dziki
e^E - "niedopałek"
e - czerwony recesywny
6 par:
(E^+//E^+), (E^+//e^E) (E^+//e) (e^E//e^E) (e^E//e) (e//e)

Użytkownik

#37 | 10.09.2018 15:42

Symbol niedopałka(ember) to eEm a nie jakieś twoje farmazony .

I nie wiem jaki ma związek z tym czerwonym gołębiem , bo na pewno nie jest emberem . Tak się złożyło że mam Embery w swojej hodowli

Edytowane przez grzegorz_szp dnia 10 wrz 2018 15:43:51

Użytkownik

#38 | 10.09.2018 16:42

Życzę udanej sprzedaży w przyszłym roku co najmniej 110222 sztuk gołębi czyli połowy tego, co sprzedałeś przez ostatnie 2 lata.
Cześć.

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Gołębie pocztowe prosto od MISTRZA Józefa Bitner OKAZJA Wulhorst Ogłoszenia drobne 1 14.09.2018 21:34
Gołębie Ogłoszenia drobne 1 11.09.2018 22:43
GOŁĘBIE MAJĄ OTWARTE DZIOBY Leczenie 21 11.09.2018 18:20
Gołębie z gołębnika lotowego Ogłoszenia drobne 1 03.09.2018 19:13
Gołębie Ogłoszenia drobne 1 28.08.2018 13:16
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Hodowla 2000
Pigeon Vitality
Sprzedawca:
70.00 zł
Licytacja (brak ofert)
120.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
24.09.2018 21:35

Sprzedawca:
200.00 zł
Licytacja (5 ofert)
Data zakończenia:
23.09.2018 17:21

Sprzedawca:
125.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
28.09.2018 21:09

Sprzedawca:
125.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
28.09.2018 21:23

Sprzedawca:
70.00 zł
Licytacja (brak ofert)
120.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
29.09.2018 18:01

Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 0
Statystyka

Gości online: 12
Łącznie użytkowników: 11,943
Najnowszy użytkownik: Golebnik
Strona istnieje 4432 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 1539 razy
Dzisiaj zalogowało się 0 użytkowników
Na aukcji: Młody 3569
Sprzedawca:
70.00 zł
Licytacja (brak ofert)
120.00 zł
KUP TERAZ!
Data zakończenia:
24.09.2018 22:19

Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!

Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

Szybki kontakt z redakcją

123,227,669 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.06 sekund.