Portal Złote Skrzydło
Forum dyskusyjne portalu Złote Skrzydło
Jesteś w dziale: Zdrowie :: Profilaktyka
Temat: Jak hodować jednego gołębia?
Kto tu jest? 1 Gość
Użytkownik

Data rejestracji: 06.07.17

#1 | 11.07.2017 02:15

Dzień dobry,

nie jestem hodowcą gołębi, ale kilka dni temu "adoptowałam" poszkodowanego pawika, który jest niewidomy od urodzenia i ogólnie zaniedbany, chyba też z powodu odrzucenia przez stado i być może zaniedbań hodowcy.
Przeczytałam podstawowe informacje o opiece i leczeniu, ale mam jeszcze kilka wątpliwości, które wynikają m.in. z faktu, że mój gołąb nie ma tradycyjnego towarzystwa innych osobników. Przede wszystkim zastanawiam się nad miejscem, w którym miałby bytować:
- aktualnie trzymam go w drewnianej skrzyni ze ściółką zmienianą 2 razy dziennie, na noc skrzynia jest w domu, a za dnia, jeśli jestem w ogrodzie, wynoszę gołębia w skrzyni, żeby miał świeże powietrze
- wczoraj pod wieczór, mimo ładnej pogody, wydawało mi się, że gołębiowi jest zimno, choć był na dworze z przerwami, nie cały dzień
- docelowo planuję zrobić dla niego drewnianą klatkę w ogrodzie na sensownym podwyższeniu, z rusztem itd. Nocować miałby w nieużywanym przez nas kempingu przy domu (drewniany, nieocieplony domek, w którym nie ma ogrzewania, od środka ścianki z regipsów) - i tutaj pojawia się pytanie, czy takie warunki będą dla niego odpowiednie - zwłaszcza zimą - jeśli jest sam i nie będzie się grzał tak jak w typowym gołębniku? Dodam, że nawet do kempingu miałby być zanoszony z klatce, gdyż potrzebuje jej przez swoją ślepotę.
- jeśli ten wariant odpada, to jak zapewnić mu dobrą temperaturę? Ile powinna wynosić?

- w związku z tym, że gołąb wymaga karmienia i pojenia, robię to 3 razy dziennie - najpierw stawiam go na tacy z pokarmem, czekam aż przestanie jeść, po czym poję przystawiając do kubka z wodą - czy to dobra częstotliwość?

- ostatni problem dotyczy oczu - przeczytałam, że brak piór wokół oka może świadczyć o świądzie oka - czy można to rozważać w tym przypadku? Jak leczyć?
http://www.zlotes...o_id=74248

Będę wdzięczna za każdą radę. Dodam, że zamierzam traktować gołębia jako niepełnosprawnego domowego pupila, takiego, jak kot czy pies. Widać po nim, że trochę przeszedł i należy mu się coś dobrego od losu. Wink

Użytkownik

Data rejestracji: 17.06.10

#2 | 11.07.2017 16:02

moze warto wybrac sie do weterynarza zeby ocenil co jest temu golebiowi. rozne choroby atakuja oczy golebia, nawet może to byc ornitoza , na ktora tez moga zachorowac ludzie. Nie zrozum mnie źle ale moze ten ptaszek sie tylko meczy bo moze jest tak schorowany. mysle że warto isc do weta tylko takiego co troche sie zna na golebiach bo niektorzy to naprawde szkoda gadac..
A warunkami nie musisz sie przejmowac ze jest zimno czy mokro , wystarczy budka z drewna nie ogrzwana , wazne zeby tam sprzatac co jaks czas. Niektorzy hodowcy dzien i noc trzymaja nawet zima swoje golebie na wolierach gdzie jest tylko dach a sciany z siatki.

Użytkownik

Data rejestracji: 10.06.12

#3 | 11.07.2017 17:06

Witam zrób tak jak to piszę kol.mati 007.u mnie moje siedzą cały czas na powietrzu pod woliera tylko mają dach i jedna scianę i jest ok.Pozdrawiam i Dobry Lot.grzegorz57.Luzik

Użytkownik

Data rejestracji: 24.08.09

#4 | 11.07.2017 20:11

Z tego co widzę na zdjęciu , myślę że wet sobie poradzi z tą ślepoto . Pozdrawiam

Zbigniew

Awatar
Użytkownik

Data rejestracji: 29.08.09

#5 | 12.07.2017 08:30

Bourdon jeśli weterynarz nie będzie w stanie mu pomódz to należało by skrócić mu cierpienie.Może to okrutne ale moim zdaniem jak najbardziej zgodne z naturą.Tak to wszystko zostało stworzone że żadna ślepe czy w inny sposób kalekie zwierzę nie ma szans na przeżycie.
Gołąb to nie chomik który żyje 3 lata.Gołębie potrafią żyć nawet do kilkunastu lat.Zamierzasz teraz te kilkanaście lat poświęcać na trzy razy dzienne karmienie.
Nie wiem w jakim jesteś wieku, być może teraz masz wakację, a co kiedy wrócisz do szkoły,co kiedy wreszcie pujdziesz już do pracy?
Jeśli miał bym być szczery to dziwi mnie takie podejście a czasem wkurza kiedy widzę że ludzie są bardziej wrażliwi na nieszczęście zwierząt niż ludzi.Tak jak pisałem natura obchodzi się z takimi przypadkami bardzo srogo i tak powinno zostać.
Może zamiast tracić czas na opiekę nad gołębiem poszukaj w okolicy jakiegoś hospicjum, może tam potrzebują wolontariuszy do pomocy przy chorych i cierpiących ludziach.
Nie przyjmuj tych słów jako krytykę ale zastanów się nad sensem tego co zamierzasz robić,a co naprawdę dobrego mogła byś zrobić.

ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
SĄ JEDYNIE OWOCEM PRACY HODOWCY Z DOBRYM MATERIAŁEM!!
https://www.youtu...lEGFHrR3Cg
https://www.youtu...e=youtu.be

Użytkownik

Data rejestracji: 06.07.17

#6 | 15.07.2017 19:14

Dzięki za wszystkie odpowiedzi - pojadę z nim do weta, zwłaszcza ten brak piór wokół oczu mnie niepokoi. Z zachowania nie widać, żeby mu dolegało coś nie do pokonania, ale warto to sprawdzić.

radecki_77 - dziękuję za odpowiedź i wyrażenie swojego zdania - chciałabym jednak uniknąć rozwodzenia się w etyczno-filozoficznych kwestiach wątku, jakby nie patrzeć, hodowlanego. Pomaganie jest pięknym i wzbogacającym elementem życia, a człowiek jako istota wyróżniona wśród zwierząt rozumem i umiejętnością podejmowania działań etycznych powinna chronić życie samo w sobie. Proponuję, byśmy na tym zakończyli dyskusję nieprowadzącą nikogo do zmiany poglądów. Pozdrawiam;)

Temat Forum Odpowiedzi Ostatni post
Witam przesyłka gołębia z Belgii Wasze pytania 2 23.04.2017 15:47
znalazłam gołębia! Okres zimowy 11 09.01.2017 14:02
Jak rozpoznać wiek gołebia? Ogólne rozmowy 6 05.12.2016 20:03
Jak odróznic gołębia z 16 roku ze starą obrączką z 15? Ogólne rozmowy 7 01.12.2016 18:04
Po czym poznac gołebia Wasze pytania 1 24.11.2016 17:04
Strony oddziałów PZHGP
oraz Klubów i organizacji
Skontaktuj się w celu aktualizacji danych lub jeśli Ty lub Twój oddział bądź klub chce prowadzić stronę internetową w naszym systemie.

Pigeon Vitality
QBALOTNIK SKLEP wszystko dla gołębi
Pigeon Vitality
Ostatnio Widziani
Użytkowników online: 0
Statystyka

Gości online: 14
Łącznie użytkowników: 11,592
Najnowszy użytkownik: Mamed
Strona istnieje 4071 dni
Dzisiaj odwiedzono nas: 10581 razy
Dzisiaj zalogowało się 44 użytkowników

TOP LISTA

Oddaj głos na Złote Skrzydło w TopLiście. Dziękuję!
Portal Złote Skrzydło
Miejsce spotkań hodowców gołębi pocztowych.
Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania!

Kontakt z redakcją
Szymon Krupowicz
  535 635 636
zloteskrzydlo@gmail.com
redakcja@zloteskrzydlo.pl

Szybki kontakt z redakcją

111,270,186 unikalne wizyty. Wszystkie prawa zastrzeżone! Stronę wygenerowano w 0.06 sekund.