Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
Projekt Budowy Gołębnika!!! Gmina
Mario01
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 07:49
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 10.08.09

Witam Koledzy!!!!

Wczoraj kolega uświadomił mi pewna sprawę w budowie nowego gołębnika,że po wyże 6m jeśli coś budujesz musisz iść do gminy po wyrobienie projektu budowy!!!!
I chciał bym się was zapytać czy to naprawdę jest potrzebne bo jeśli bym nie miał takiego świstku a ktoś by mógł mnie zaskarżyć grozi to rozebranie budynku Shock!!!
Myślałem że to tylko jest potrzebne przy większych budowach jak garaże dom itd ale nie myślałem że do gołębnika też jest potrzebny taki świstek!!!
Koledzy robiliście takie coś jak budowaliście większy gołębnik niż 6m??Myśli

WitamKwiatekKwiatek
Do góry  
sylwek
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 08:05
Awatar

Administrator
Data rejestracji: 05.11.06

(Prawo budowlane, DU 156 poz. 1118 art. 29 ust. 1 )

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
Cool płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;

źródło http://www.abc.co...6/1118.htm
Do góry  
Tomek
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 08:07
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 20.02.07

Odpowiedź bardzo wyczerpująca Sylwek. Ale jak sąsiedzi są niezadowoleni to i tak sami doniosą do wydziału budownictwa....

Tomek
Do góry  
usunięty na wlasną prośbę
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 09:21
Użytkownik
Data rejestracji: 09.12.07

Kolego ja pracuje w starostwie, właśnie przyszła do nas koleżanka z wydziału budowlanego i zapytałem jej jak to jest, i ona mówi, że oczywiście, że trzeba mieć pozwolenie ponieważ jest to budynek inwentarski nie zależnie od tego czy są w nim gołąbki czy świnki to dla prawa nie ma to znaczenia...

Tylko jest jedna różnica pozwolenia na budowę u nas uzyskuje się w starostwie a nie w gminie, wieć to taka różnica, ale coż wszystko zależy jakich masz sąsiadów...;/
Do góry  
Piotr0308
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 09:49
Użytkownik
Data rejestracji: 10.11.08

Witam kolegów. Na dawnej działce miałem problem z gołębnikiem. Chodziło o to, że mimo iż budowla nie była związana z podłożem to zakwalifikowana była jako taka. Akurat w tym czasie była nowelizacja przepisów budowlanych, które pomogły mi utrzymać gołębnik.

Na działkę przybyła komisja i zrobiła zdjęcie, gdy gołębnik wraz z gołębiami był podniesiony w powietrzu ( była wolna działka ) po czym kolejną fotografię, gdy gołębnik już był ustawiony. Cały gołębnik ważył po nad 8 ton więc potrzebny był do podniesienia dźwig.

Budowle nie związane z podłożem nie muszą mieć pozwolenia z gminy i są one budowlami tzw. gospodarczymi. Nie wiem jak to wygląda w przypadku budynku powyżej 6m., ale budynek gospodarczy raczej by nie miał 6m. Jeśli chodzi o metraż to sylwek wszystko wyjaśnił.

Pozdrawiam
Edytowane przez Piotr0308 dnia 18.12.2009 09:50
Do góry  
usunięty na wlasną prośbę
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 09:58
Użytkownik
Data rejestracji: 09.12.07

Koledzy, a jeszcze jeden epizod mi się przypomniał jak kolega Piotr napisał, że budynek w górze, nie wiem może widzieliście kiedyś reportaż w jak to hodowca miał na działce gołębnik i sąsiadom się to nie podobało, znaczy tam wchodziły w grę sprawy osobiste ale nie do tego zmierzam, bo CI sąsiedzi pisali skargi itp itd, bo gołębnik stał za blisko miedzy, i uwaga hodowca ten znalazł bardzo dobre rozwiązanie, podniósł gołębnik i założył osie z kołami i dyszel z przodu;] no i był czysty bo gołebnik funkcjonował jak pojazd a wtedy nie ma ograniczeń ile stoi od miedzy i żadnych pozowleń nie trzeba, cwana bestia z tego hodowcy;]
Do góry  
jaszservice
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 18:07
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 29.03.09

Przez rok hodowca gołębi wyjaśniał, czy na swojej działce może postawić gołębnik

Krzysztof Szendzielorz

Krzysztof Janus, hodowca gołębi z 30-letnim stażem, wybudował mały budynek gospodarczy na własnej posesji w Lasowicach. Chciał tam hodować gołębie, ale urzędnicy się nie zgodzili, bo takie ptaki trzymać można tylko w budynku inwentarzowym. Uznano zatem, że hodowla gołębi niczym nie różni się od hodowli krów, czy kur. Pan Andrzej wraz ze swoją żoną Bożeną poszli do wydziału architektury Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach i poprosili o zmianę sposobu użytkowania nowego budynku dla gołębi.

Urzędnicy zmów odmówili, bo tam gdzie mieszkają, w większości przeważa jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa wraz z budynkami gospodarczymi i garażami. Tak więc, zdaniem urzędników, gołębnika nie mogli tam zrobić. Zofia Szafraniec, naczelnik wydziału architektury na pocieszenie pochwaliła Janusów, jako porządnych obywateli, że "słusznie wystąpili o zmianę sposobu użytkowania budynku gospodarczego na gołębnik". W całą sprawę włączyli się także sąsiedzi Janusów, którzy mówili DZ, że gołębie będą uciążliwe dla nich, szczególnie, że za miedzą znajduje się też restauracja. O komentarz do sprawy poprosiliśmy wtedy także Piotra Głucha z radzionkowskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi. Wziął w obronę Janusów. Uzasadniał, że hodowanie gołębi to nie to samo, co trzymanie krów w oborze, bo zajmowanie się gołębiami oznacza ich regularne trenowanie.

Po roku sprawa wreszcie się wyjaśniła. Abstracenzuraąc od konfliktu sąsiedzkiego w całej tej sprawie warto się jednak przyjrzeć dokumentom. Są tu uzasadnienia, które zaciekawią wszystkich hodowców gołębi. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach, które zajmowało się sprawą, że nie wyjaśniono w wyczerpujący sposób, co to jest gołębnik, czy hodowla gołębi jest rodzajem produkcji rolnej, czy zaprojektowany budynek można zaliczyć do inwentarskich. SKO podkreśliło jednak, że nie istnieje ustawowa definicja gołębnika! Wreszcie urzędnicy w grudniu ubiegłego roku i w styczniu 2007 dostali opinie z Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz poznańskiego oddziału Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. W tym drugim czytamy m.in. "hobbystycznego utrzymywania gołębi pocztowych z pewnością nie można zaliczyć do prowadzenia jakiejkolwiek produkcji", zaś "pomieszczenia", w którym trzymane są gołębie nie można w związku z tym określić budynkiem inwentarskim". Tarnogórscy urzędnicy umorzyli więc postępowanie administracyjne w tej sprawie. Państwo Janusowie mogą przenieść gołębie do swojego budynku gospodarczego. - Gołębie przetrzymywałem u zaprzyjaźnionych hodowców. Ptaki z zeszłego roku raczej nie nadają się już na zawody - mówi pan Krzysztof.

źródło DZIENNIK ZACHODNI POLSKA

Wiadomość dopisana dnia 18.12.2009 10:11
Też mam problem z sąsiadami szukam wszystkich haków i haczyków by im zamknąć usta byłem w starostwie,urzędzie miejskim i straży miejskiej i niema żadnego przepisu zakazującego hodowli gołębi pocztowych o charakterze hobbistycznym!!! na terenie mojego miasta niedługo ludziom będzie przeszkadzać przelatujący wróbel najchętniej wybili by wszystkie zwierzęta wyrwali drzewa i zabetonowali wszystko!!!!!

Wiadomość dopisana dnia 18.12.2009 18:07
Urzędnik w wydziale gospodarki potwierdził, że sygnalizowano im ten problem. Rozwiązanie go nie jest proste, gdyż drogą administracyjną trudno jest cokolwiek zrobić.
— Nie możemy podjąć oficjalnego działania zmierzającego do przekazania sprawy do Inspektora Nadzoru Budowlanego, ponieważ nie jest to budynek tylko budowla — mówi Józef Zaśkiewicz.— Będziemy analizować ten problem z prawnikami. Jest to pan, który nie respektuje prawa i sam nakaz na niego nie działa. Postaramy się wykorzystać wszystkie możliwości prawne.
Małżeństwo nic nie wskórało więc w urzędach. Twierdzą, że najbardziej zawiedzeni są postawą straży miejskiej.
— Dla mnie to jest szok — podsumowuje kobieta. — Czy ktoś widział gdzieś w mieście, trzy kroki od bloku gołębnik? Jeżeli ten pan może postawić gołębnik ludziom pod oknami i nie można mu nic zrobić, to inni również mogą. Wyjęte z kontekstu GAZETA PRAWNA
Edytowane przez jaszservice dnia 18.12.2009 18:07
Do góry  
gregory15
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 18.12.2009 19:45
Użytkownik
Data rejestracji: 04.02.08

heniek266 przypominam sobie ta historie o ile sie nie myle bylo to nawet w sprawie dla reporteraWink
Do góry  
blue1
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 19.12.2009 14:57
Użytkownik
Data rejestracji: 26.09.09

ja to widze tak idziesz do gminy i zgłaszasz budowe altany wskazujesz im na mapce mniejwiecej gdzie ona bedzie i teoretycznie jest po sprawie tylko altane czyli musi nie może mieć stałych fundamętów czyli zwaieszony tak jak to dziś buduja gołebniki różne firmy

o hodowli gołębi,wiem tyle, że nic nie wiem Bezradny
Do góry  
radecki_77
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 19.12.2009 18:30
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 29.08.09

panowie jest tak jak pisał Sylwek ,no ale jak zawsze musi być jakieś ale.Z tymi budynkami gospodarczymi to prawda że można go postawić bez pozwolenia na budowę,ale musi taka budowla być zgłoszona przed wybudowaniem.Na mapce trzeba wrysować ten budynek gdzie będzie stał,opis z czego będzie postawiony,no i trzeba narysować jak on będzie wyglądał w paru rzutach.No i jeśli po złożeniu tych papierów nie dostaniemy pisemnej odmowy w ciągu 2 tygodni to możemy go zacząć stawiać.Trzeba pamiętać że zachować musimy odpowiednie odległości od granicy posesji.Zgodnie z prawem budowlanym.Najlepiej przed rozpoczęciem takiej inwestycji dowiedzieć się w nadzorze budowlanym.A tak w ogóle to jak by w Polsce chciał wszystko zgodnie z przepisami stawiać to za dużo by nie zdziałał.Bo nie wszędzie plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na postawienie zwykłego ''blaszaka"lub boksu dla psa.Więc w większości to nielegalne i 3/4 społeczeństwa na własnej posesji takie nielegalne budowle posiada.Proponował bym zaprzyjaźnić się z sąsiadem i delikatnie go podpytać czy taka budowla by mu nie przeszkadzała.I działać.No chyba że przeszkadza to nie ma wyjścia i papierki trzeba będzie załatwić.O ile plan zagospodarowania przestrzennego na to pozwoli.Pozdrawiam.
Edytowane przez radecki_77 dnia 19.12.2009 18:41
Do góry  
irek78
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 24.07.2011 22:19
Użytkownik
Data rejestracji: 22.07.11

czyli jak chce postawic gołębnik 2,5na 2,5 i wysoki na 2,4 to musze zglosic to do gminy tak bo mieszkam na wsi
Do góry  
Tomek
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 25.07.2011 08:04
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 20.02.07

Irek jak mieszkasz na wsi to stawiaj gołębnik i nikomu gitary w urzędzie nie zawracaj.

Tomek
Do góry  
gumis
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 25.07.2011 09:20
Użytkownik
Data rejestracji: 24.07.11

chciałem się dowiedzie czy można postawi gołębnik (mieszkam na wsi)na metalowych rurach o wymiarach 7m /2.5m bez zezwolenia.???
Do góry  
Dawid18
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 25.07.2011 09:33
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 14.02.10

Jeśli nie będzie trwale połączony z gruntem i będzie rozbieralny to wtedy można bez zezwolenia. Tylko wystarczy zgłosić w geodezji, że coś takiego będzie stało na twojej posesji.
Do góry  
radecki_77
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 26.07.2011 00:20
Awatar

Użytkownik

Dawid18 napisał/a:
Jeśli nie będzie trwale połączony z gruntem i będzie rozbieralny to wtedy można bez zezwolenia. Tylko wystarczy zgłosić w geodezji, że coś takiego będzie stało na twojej posesji.

Panowie bez zezwolenia to można wszystko postawić co się chce.I czy to jest na stałe związane z gruntem ,czy nie nie ma żadnego znaczenia.Rozebrać można wszystko jeśli nas sąsiad podpie... do nadzoru budowlanego.

Istnieje możliwość postawienia budynku gospodarczego o ile sie nie mylę 25mk w mieście ,35mk na wsi bez pozwolenia na budowę,ale należy uzyskać zezwolenie.Różnica jest w tym ,że do pozwolenia na budowę potrzebny jest projekt na budowę ,musimy mieć inspektora budowy ,a miejsce budynku musi wytyczyć geodeta.
Aby uzyskać zezwolenie na budowe budynku gospodarczego do 25m w mieście....należy do nadzoru budowlanego złożyć mapkę na której sami możemy narysować jak usytuowany będzie na naszej działce,ale zgodnie z przepisami budowlanymi.Ponadto opis z jakich materiałów będzie wykonany i szkic w trzech rzutach(taką kiedyś uzyskałem odpowiedz w nadzorze,o czymś mogłem również zapomnieć)Po złożeniu takich dokumentów do nadzoru ,jeśli w ciągu 2 tygodni nie otrzymamy negatywnej odpowiedzi można rozpocząć budowę.W ciągu tych 2 tygodni dostają informacje sąsiedzi którzy mogą nie wyrazić zgody jeśli maja do tego podstawę.
Ponadto taki budynek nie może przekraczać założonej w ustawie wysokości i jest tam jeszcze pare podpunktów.
Przed zdaniem dokumentów lepiej samemu zapoznać sie dokładnie z odpowiednią ustawą bo często nasi urzędnicy nie maja pojęcia o takich sprawach.
Nie radzę również takiej budowli nikomu zgłaszać jako gołębnik ,bo to budynek inwentarzowy na który są odrębne przepisy.

Prawda również jest taka ,że jak byśmy sie rozejrzeli to dookoła nas jest wiele samowolki budowlanej.Z informacji prze zemnie uzyskanych wynika ,że by w mieście móc postawić garaż blaszak musi taka zabudowę przewidywać plan zagospodarowania przestrzennego i również trzeba mieć na niego zezwolenie.Głupi box dla psa musi być zgłoszony i musi on spełniać odpowiednie normy zawarte w przepisach.
Uwaga więc bo sąsiedzi nie śpią,a kto dobrze z nimi żyje niech takie budowle jak gołębnik wznosi po cichu
Każdy budynek po zakończeniu budowy powinien być dodatkowo zgłoszony w Urzędzie Gminy lub Miasta by mogli od nas pobierać podatek.Podatek za budynek gospodarczy jest dużo wyższy za 1mk niż za mieszkalny(taka dodatkowa informacja)

ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
SĄ JEDYNIE OWOCEM PRACY HODOWCY Z DOBRYM MATERIAŁEM!!
https://www.youtu...lEGFHrR3Cg
https://www.youtu...e=youtu.be
Do góry  
Dawid18
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 26.07.2011 11:56
Awatar

Użytkownik

"Nie radzę również takiej budowli nikomu zgłaszać jako gołębnik ,bo to budynek inwentarzowy na który są odrębne przepisy."
Radecki_77 z tego co wyczytałem w twoim poście mylisz pojęcia, bo najpierw piszesz coś o budowli, a potem o budynku. Pewnie nie wiesz, że budowla to każdy obiekt budowlany, lecz nie będący budynkiem. Czyli się zdecyduj, bo kolega się pytał o gołębnik, a idąc twoim tokiem myślenia piszesz o budowli, czyli pozwolenie na, np. drogę, most, lotnisko, itp. A nikt o takowe pozwolenie na budowlę się nie pytał.
Do góry  
radecki_77
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 26.07.2011 21:50
Awatar

Użytkownik

Dawid myślę ,że tylko Ty masz problem ze zrozumieniem tego co napisałem.W przeciwieństwie do Ciebie nie piszę o czymś o czym nie mam zupełnie pojęcia.Dowiadywałem się kiedyś w nadzorze i napisałem to co zapamiętałem.Kiedyś do domków letniskowych doczepiano prowizorycznie koła by obejść prawo ,na dzień dzisiejszy nawet w barakowozie na posesji nie zamieszkasz legalnie.Pracowałem przy produkcji domów mobilnych .Pod budynkiem znajduje się rama na kołach.Dom przewożony jest na miejsce lawetą.Rama z kołami umożliwia wprowadzenie budynku(składa sie on z 2 połówek)na lawetę i manewrowanie po placu .Budynki miały do 12 m długości i 4 m szerokości.Według polskiego prawa nie dało takiego budynku postawić legalnie bez odpowiednich pozwoleń.
Nie napisałem tego co mi wiadomo by udowodnić Ci ,ze jesteś nie douczony tylko po to by zdementować to co napisałeś bo żaden przepis nie zezwala na stawianie budynków czy też budowli nawet jeśli nie są na stałem związane z gruntem.

ASY NIE RODZĄ SIĘ SAME!
SĄ JEDYNIE OWOCEM PRACY HODOWCY Z DOBRYM MATERIAŁEM!!
https://www.youtu...lEGFHrR3Cg
https://www.youtu...e=youtu.be
Do góry  
Dawid18
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 27.07.2011 08:11
Awatar

Użytkownik

Piszesz, że jestem nie douczony, a sam piszesz bzdury i ci którzy czytają będą mieszać pojęcia. Coś tam może wiesz, ale nie wszystko i tu mamy tego dowód, że mylisz pojęcia. Więc powtarzam budowla to nie to samo co budynek. Zapamiętaj na przyszłość!!!Smile
Edytowane przez Dawid18 dnia 27.07.2011 08:58
Do góry  
DERBY
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 27.07.2011 14:26
Użytkownik
Data rejestracji: 26.03.09

Kolego kup sobie barakowóz na kołach,obłuż boazerią albo panelami,zrób wentylacje i niech Cie sąsiedzi w tyłek pocałują.Nikt Ci nic nie zrobi a gołebnik jak malowany
Do góry  
Przejdź do forum: