Zobacz temat

Kto jeszcze czyta ten temat? 1 gość(ci)
 Drukuj temat
regeneracja gołębi ?
hakerpj
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 03.04.2008 23:36
Użytkownik
Data rejestracji: 28.11.07

Witam
Chciałbym się was spytać co dajecie gołębią przed lotami i co wtedy kiedy gołąb przylecie ...? czy podajecie im jakieś elektrolity, czy coś podobnego ? z góry dziękuje i pozdrawiam;)
Do góry  
Tomek
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 04.04.2008 11:55
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 20.02.07

Przygotowanie do lotów zaczyna się już w momenci oddzielenia samic od samców na jesieni. Jeżeli zaniedbasz okres zimowy i wiosenny to żadne specyfiki im nie pomogą. To nie od tego zależy pomyślność na lotach.
Każdy ma jakiś opracowany program karmienia. Ja np. popełnialem tutaj sporo błędów poprzez zwykłe przekarmianie, szczególnie młodych. Obecnie staram się aby po locie przez cały dzień dostały karmę dietetyczną. Na początek nawet pokruszona bułka. Do wody elektrolit ale po (przed) lotach dłuższych lub ciężkich. Normalnie to łyżka miodu.
No i zależy jak lotujesz. Inaczej podchodzi się do regeneracji przy wdowieństwie a trochę inaczej przy gniazdówce. Widzę, że temat niezbyt "ruszony" a szkoda bo początkujący hodowcy w tych sprawach popełniają sporo błędów.
bardzo ważne jest aby gołąb po locie mógł spokojnie odpocząć. A jak się nafutruje ciężkostrawnego pożywienia to nie jest dobre dla organizmu.

Tomek
Do góry  
mareks
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 04.04.2008 18:26
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 03.04.08

Kolego to trudny i złożony temat-inaczej się karmi na krótkie inaczej na długie loty, ilu hodowców tyle otrzymasz rad.Ale podstawowa zasada po locie karma dietetyczna a przed lotem lekkostrawna wzbogacona o energrtyczną i bez strączkowych.Miód,cytryna elektrolity wskazane.Inaczej postępuje się w gniazdówce a zupełnie inaczej w wdowieństwie.Pozdrawiam.
Do góry  
Lukasz6226
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 04.04.2008 21:36
Użytkownik
Data rejestracji: 22.03.08

elektrolity podajecie przez cala niedziele po locie, czy na wieczor cos innego??
Do góry  
tipes12
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 18.02.2009 14:27
Awatar

Administrator
Data rejestracji: 15.05.08

Witam . Marek ma w 100% racje . Kazdy robi inaczej a co najsmieszniejsze kilka metod sprawdza sie w rownym stopniu . Napisze moze kilka slow o swoich .
Jezeli chodzi o podawanie elektrolitow to nie stosuje przed lotem niczego w sobote zawsze czysta woda nie zaleznie od odleglosci lotu i zapowiadannej pogody . Po przylocie zawsze czeka czysta woda w pojniku . Jezeli uznam ze ptaki sa podmeczone wtedy podaje do wody miod lub zwylka glukoze z apteki . Jezeli zas chodzi o karmienie w dniu koszowania to staram sie dodawac do karmy dietetycznej w zaleznosci od dlugosci i przewidywanej trudnosci lotu grubej karmy lotowej nawet 50% . jednak w miom przypadku to chyba nie ma zadnego znaczenia bo one i tak nie jedza . 10-15 deko karmy na 25 szt to chyba smialo moge tak powiedziec . pozdrawiam .
Do góry  
radek044
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 18.02.2009 15:53
Użytkownik
Data rejestracji: 11.01.09

ja podaję glut-amin po locie, i dostają to do wieczora, wieczorem na karmę dostają jeszce herbatę z ziół i silivet, jak duża utrata masy ciała domieszm do tego też troche mleka w proszkuSmile ( a propo ostatnio rozmawiałem z lek wet i powiedział że jednak gołebie trawią białko zwierzęce), przy przylocie oczywiście czysta karma, superdieta a wieczorem już wszystkiego po trochu( to przy gniazdówce), przed lotem natomiast elektrolit podawałem w czwartek a w dzień wkładania czysta woda, dużo jest możliwości a każdy robi co mu pasujęSmilepozdr
Do góry  
dawid112
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 18.02.2009 17:20
Użytkownik
Data rejestracji: 17.02.09

no ja mam taką metode że przed lotem gołebie dostają diete plus zwiększonom dawkom drobnych ziaren i daje elektrolity zazwyczaj z wersale lage a po locie dieta z mała iloscią kukurydzy a na następny dzień zwiekszam pokarm ziarnami np. groch australijski , kukurydza ziarna słonecznika itp. ale ini robią to pewnie inaczej

Najlepszy Gołąb jest w swoim gołębniku.Smile
Do góry  
Juzik
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 20.02.2009 17:17
Użytkownik
Data rejestracji: 26.01.09

Przeczytałem wypowiedzi wszystkich kolegów,przyznaję rację.(karzdy sposub dobry ktury prowadzi do sukcesu)więc nie wypowiadam się.Najlepiej trzemać się jednego!Choć wcale nie musi sprawdzić się na waszyn gołębniku.POZDRAWIAM!!
Do góry  
Javonek
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 20.02.2009 17:29
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 15.07.08

ja tak samo robie jak tipes, jedynie podczas dłuższych lotów od 500km, gdy gołąb sie musi dłużej zregenerować to parze herbatkę z lnu albo daje tak jak większość miód Wink

furgej gołąbku, ino do dom nazot przyjdź (...)
furgej gołąbku, niech Ci wiater sprzijo tyż
sercem byda z Tobom tyż
Do góry  
jankes2
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 20.02.2009 18:48
Użytkownik
Data rejestracji: 16.12.07

panowie po locie tylko i wyłacznie czysta woda ,a elektrolity jesli jest potrzeba dopiero po odpoczynku wieczorem .Jest to największy bląd jaki popełniaja hodowcy ,ze na powracające ptaki czeka pojemnik z miksturą
Do góry  
Szymek
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 20.02.2009 19:02
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 01.08.08

Jankes2 prosze wytłumacz w merytoryczny sposób celowosc takiego postepowania.

Planuj swoją prace. Pracuj nad swoim planem...
Do góry  
norbert777
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 00:46
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 23.11.08

w pełni popieram takie postępowanie jakie prezentuje kol jankes2.gołębie powinny dostać czysta odstana wodę po locie ze względu na to ze podawanie mikstur zaburza regeneracje organizmu po locie i tym samym robimy więcej złego niż dobrego ponieważ utrudniamy gołębiom powrót do formy(ewentualnie można podać herbatkę z nagietka który działa kojąco na drogi oddechowe).podając elektrolit zaraz po powrocie to tak jakby "spoconemu biegaczowi podać kubeł lodowatej wody"natomiast wieczorem gołębie są już trochę wypoczęte i maja we krwi wtedy trochę mniej toksyn.

Prawdziwym błędem jest popełnić błąd i go nie naprawić
Do góry  
Szymek
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 09:00
Awatar

Użytkownik

Ja zdanie mam odmienne. Poraz kolejny dostrzegam zalety aktywnego uprawiania sportu i wszelkiego rodzaju zagadnien dotyczacych fizjonomi ludzkiej doswiadczanej na wlasnym ciele. Otóż nigdy nie spotkałem sie z trenerem mowiaym o tym aby czy to przed wysiłkiem czy po nim uzupelniac utracone płyny czystą wodą. Oczywiscie slowa to tylko slowa ale nie był bym sobą gdybym nie sprawdził tego w praktyce. tak wiec zawsze czy to przed intensywnym treningiem czy przed zawodami płyny uzupełniam napojami izotonicznymi które dostarczaja organizmowi weglowodany(energia) i niezbedne pierwiastki śladowe zapewniajace odpowiednia harmonie funkcjonowania ciała w czasie wysiłku. Podobnie robie po nim. Jednak zdarzyło mi sie kiedys na treningu jak i po nim napic sie czytej wody. Sytuacja wygladała w ten sposob, że czułem sie po niej jeszcze bardziej zmeczony niz przed jej spożyciem a sam organizm nie zareagował na to pozytywnie. Poglebiajace sie uczucie wypalenia i wyjałowienia organizmu. Osobiscie uwazam, ze golab sportowy musi byc traktowany na równi z cz łowiekiem uprawiajacym dyscypliny sportu o charakterze szybkosciowo-wytrzymałosciowym. Każdy posiłek czy tez podawany plyn musi byc optymalnie dobrany i ma za soba niesc pozytywne skutki tj np dostarczenie energi po wysilku aby zapewnic organizmowi optymalne warunki do regeneracji.

Pierwszoplanową rzeczą, jaką należy wykonać po zakończeniu wysiłku fizycznego, to uzupełnienie płynów. Jednocześnie pamiętając, iż czysta woda nie jest dobrym napojem dla nawadniania organizmu po ciężkim wysiłku fizycznym. Picie takiej wody dodatkowo obniża poziom Na, którego pokłady i tak już zostały mocno naruszone podczas wysiłku. Generalnie zaleca się pić tyle płynu o ile zmniejszyła się masa ciała zawodnika. Po 6 godzinach od zakończenia wysiłku gospodarka wodna organizmu powinna powrócić do normy.

„Żywienie i suplementacja w sporcie" A. Zając, S. Poprzęcki, Z. Waśkiewicz

Edytowane przez Szymek dnia 21.02.2009 09:01

Do góry  
jankes2
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 10:36
Użytkownik

co to jest elektrolit?
Elektrolity są podstawowymi substancjami życiowymi, które rozpuszczają się w wodzie i przewodzą w organizmie elektryczność niezbędną do regulowania czynności życiowych. Są to naładowane jony, dodatnie kationy (sód, potas, wapń i magnez) lub ujemne aniony (wodorowęglany, jony chlorkowe, fosforowe, siarczany, kwasy organiczne i składniki białkowe). Elektrolity odpowiadają za rozprowadzanie wody w organizmie, wchłanianie, dyfuzję, równowagę kwasowo-zasadową i funkcjonowanie nerwów i mięśni. Istnienie i równowaga elektrolitów decyduje o tym, na ile sprawnie cały system naszego organizmu wykonuje swoje skomplikowane życiowe funkcje
,Przekladając to na nasze pupile, smiem twierdzic ,ze podczas lotu w upale gołab musi uzupełniać płyny i czyni to pijąc właśnie wodę,dalej komentujac Twoje wywody należałoby kazdorazowo przed,kazdym lotem gołebiowi podawac elektrolity ,a to nie tędy droga,organizm musi byc poprzez trening i odpowiednie przygotowanie ,nastawiony na okrśelony wysiłek co w efekcie powoduje odpowiednia gospodarkę wodną.
A tak na marginesie przyjmując płyny izotoniczne ,wiedz ,ze zawieraja bardzo szkodliwe zwiazki ropopochodne,które zapewne nie służą ,ani nerkom ,ani watrobie ,a nawet popularne napoje izotoniczne sprzedawane w Posce są zabronione w kilku krajach zachodniej europy.
Na koniec ,zgodze sie co do jednego,ze organizm skrajnie wyczerpany źle znosi podanie samej wody ,i odczuwa pogłebienie zmęczenia ,ale to tylo dlatego ,ze musi więcej spalic energii na jej rozprowadzenie po organiżmie ,oraz przetwprzenie z niej mikroelementow potrzebnych do regeneracji to tyle ,pozdrawiam
Do góry  
Szymek
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 10:55
Awatar

Użytkownik

Na koniec ,zgodze sie co do jednego,ze organizm skrajnie wyczerpany źle znosi podanie samej wody ,i odczuwa pogłebienie zmęczenia ,ale to tylo dlatego ,ze musi więcej spalic energii na jej rozprowadzenie po organiżmie ,oraz przetwprzenie z niej mikroelementow potrzebnych do regeneracji to tyle ,pozdrawiam

Tak wiec zgadzasz sie co do meritum sprawy tj bezzasadnosci podawania gołebiom czystej wody po locie?

Płyny izotoniczne zapewne maja nagatywne działanie na narzady wewnterzne ale tylko te produkowane w sposób sztuczny, bazujacy na zwyklej chemi. Sprawa wyglada zupelnie inaczej jesli sporzadzasz taki płyn samodzielnie z produktów powszechnie uznawanych za nie szkodliwe a wrecz lecznicze.

Co do koniecznoscie podawania elektrolitów przdd kazdym lotem. Osobiscie nie jestem zwolennikiem "Mumów" i tego tyu cudownych środków jednak równoczesnie jestem przeciwnikiem wymagania od gołebi ekstremalnego wysiłku w przypadku w którym nie stowrzone są ku temu odpowiesnie warunki w postaci m.in racjonalnej suplementacji. W tej dyskusji nie wspominam o sprawach bardzo istotnych tj wytrenowanie, odżywianie w poszczególnych dniach tygodnia czy naturalnych predyspozycji. Chce bowiem aby ta rozmowa była scisle ukieronkowana na główne zagadnienie tego tematu.

P.s Mam nadzieje, ze użyte przez Ciebie słowo 'wywody" nie miało negatywnego wydzwieku?Wink Naprawde jestem świecie przekonany, że nie ma nic bardziej kreatywnego niż rozmowa 2(lub wiecej osóCool na temat na który maja one inne zdanie.Pozdrawiam

Do góry  
sylwek
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 11:50
Awatar

Administrator
Data rejestracji: 05.11.06

Dlatego ja daję czystą wodę- gołębie piją wodę z dodatkami raczej niechętnie, a elektrolit daję na karmę.
Do góry  
jankes2
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 14:14
Użytkownik

Drogi Szymku napisałem cyt "organizm skrajnie wyczerpany",a w takim stanie ptaki wracają sporadycznie,wiec jesli zaczniemy po kazdym locie bezposrednio podawac elektrolity to organizm pomimo zmęczenia (nie mylic z wyczerpaniem)musi przetwarzac pierwiastki z elektrolitow których w tej chwili nie potrzebuje,On musi ugasic pragnienie i odpocząc ,dlatego sugeruje podawanie elektroloitow po odpoczynku wtedy jest czas na regeneracje
Do góry  
Szymek
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 14:35
Awatar

Użytkownik

A wiec moge powiedziec, że doszlismy do pewnego rodzaju consensusu. Podawac preparaty wzmacniajace(niekoniecznie elektrolity) w momencie w którym widzimy taka potrzebe. Czysta woda przy locie łatwym kiedy ubytek masy jest znikomym. Pozdrawiam i dziękuje za dyskusje.

Do góry  
boyka87
#19 Drukuj posta
Dodany dnia 21.02.2009 17:43
Awatar

Użytkownik
Data rejestracji: 14.11.08

mareks piszesz o karmie lekkostrawnej, mógłbyś wypisać jakąś konkretną danego producenta (najlepiej kilku) Pfft

Smile
Do góry  
Przejdź do forum: